Todor Tose Proeski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


MILION SRCA JEDNA MOLITVA
 
HomeMakedonija neguje secanje na svog velikog sina EmptyTražiRegistracijaLogin
Prijatelj Foruma
Makedonija neguje secanje na svog velikog sina Elitninenadm32
Ko je prisutan na forumu
Ukupno korisnika online 1: 0 registrovanih, 0 skriven, 1 gost

niko

Najviše korisnika koji su istovremeno bili na forumu do sada bilo je 201 dana: 2012-01-25, 01:22
Traži
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Kontakt za clanove
toseproeski@ angelic.com

 

 Makedonija neguje secanje na svog velikog sina

Go down 
AutorPoruka
Dudica
Admin
Admin
Dudica

Posts : 809
Join date : 2010-09-24
Age : 32
Location : Srbija

Makedonija neguje secanje na svog velikog sina Empty
KomentarNaslov komentara: Makedonija neguje secanje na svog velikog sina   Makedonija neguje secanje na svog velikog sina Empty2011-01-24, 02:47

Тоше Проески постхумно одликуван со Орден за заслуги за Македонија

ShareNew


Поради искрениот и длабок хуманизам, уметничките дострели и обединувалчката енергија, претседателот Ѓорге Иванов денеска постхумно му додели Орден за заслуги за Македонија на Тоше Проески. Орденот на свеченост во претседателската резиденција го прими внукот на Тоше, Кристијан Ристески.

- Орденот е признание за неговите овоземни заслуги, но и израз на нашата љубов и почит кон човекот кој не сакаше сите. Со овој чин, Македонија свечено се обврзува да продолжи да го негува сеќавањето за својот голем син, да ја негува неговата уметност и хуманост со која не збогати, рече Иванов.

Претседателот истакна дека доделувањето на Орденот е симболичен и најскромен, додека посветеноста кон негувањето на добрата мисла, намера и дело, е вистинскиот дар кој можеме да му го дадеме на Тоше.

- Тоше ја афирмираше Република Македонија и покажа дека таа е храбра и достојна, дека треба да веруваме во неа, да ја сакаме, чуваме и промовираме со достоинство. Со своите несебични заложби Тоше Проески уште еднаш не направи горди на своето минато и решителни за својата иднина, рече Иванов.

Тој потсети дека Тоше ширел љубов и разбирање преку музиката и оти покрај на македонски јазик, пеел и на влашки, англиски, српски, хрватски, италијански јазик...

На доделувањето на Орденот за заслуги за Македонија на Тоше Проески, присуствуваа поранешниот претседател Киро Глигоров, вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје Велимир Стојковски, градоначалникот на општина Крушево, членови на семејството на Проески и претставници од фондaцијаta „Тоше Проески“.

Во чест на Тоше утре на денот на неговиот 30 роденден, во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе биде одржан голем концерт „Со љубов за Тоше“ на кој ќе настапат македонски и балкански музички ѕвезди. Во пресрет на концертот беше промовиран спотот за песната „Наслони главу на моје раме“, од авторите Нино Нинчевиќ и Миро Буљан. Песната пред 30 години била изведена од „Тути фрути“, а Тоше ја снимил во 2007 година. Спотот е снимен во Хрватска, со најсовремена техника за анимација, а со спонзорство на „ЕВН Македонија“.

Министерката за култура Канческа-Милевска денеска ќе им додели 75 бесплатни билети на децата од Домот за деца без родители „11 Октомври“, Јавната установа за деца со социјално-воспитни проблеми и од СОС Детското село.

Концертот ќе се одржи под покровителство на Министерството за култура, а годинава се вклучува и Интернационалниот фан клуб на Тоше Проески.

press24.mk
Makedonija neguje secanje na svog velikog sina Tose-proeskijpg2401

_________________
Jedina važna stvar, kada budemo odlazili, bit će tragovi ljubavi što ćemo ih ostaviti za sobom.
Ljubav se rađa, živi i umire u očima!


Makedonija neguje secanje na svog velikog sina Igraake4ix3
Na vrh Go down
https://todortoseproeski.serbianforum.info
 
Makedonija neguje secanje na svog velikog sina
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Todor Tose Proeski Forum :: Tošin magični život :: Nove vijesti o Toši-
Idi na: