MILION SRCA JEDNA MOLITVA
 
HomeKako koristiti ovaj Forum?TražiRegistracijaLogin
Prijatelj Foruma
Ko je prisutan na forumu
Ukupno 2 korisnika online: 0 registrovanih, 0 skriven, 2 gostiju

niko

Najviše korisnika koji su istovremeno bili na forumu do sada bilo je 201 dana: 2012-01-25, 01:22
Traži
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Kontakt za clanove
toseproeski@ angelic.com

Share | 
 

 Spomen kuca bice mesto vrcnosti i duha Toseta Proeskog

Go down 
AutorPoruka
Dudica
Admin
Admin
avatar

Posts : 809
Join date : 2010-09-24
Age : 30
Location : Srbija

KomentarNaslov komentara: Spomen kuca bice mesto vrcnosti i duha Toseta Proeskog   2011-01-21, 05:49

Фондацијата Тоше Проески и семејството Проески изразуваат благодарност до македонската Влада и Министерството за култура за завршување на изградбата на Спомен куќата на Тоше Проески во Крушево.- Сигурни сме дека Спомен – куќата ќе биде место на неговата вечност, место кое ќе го чува неговиот дух и ќе ни прикажува кој беше Тоше, на која гитара свиреше, какво беше неговото музичко студио на кое компонираше, кој беше неговиот омилен автомобил, што на себе носеше, во што веруваше и пред што се молеше. Несомнено е дека преку оваа поддршка и реализираните проекти, во сеќавањата на оваа нација останаа силно да живеат високите уметнички дострели, хуманистички квалитети, вербата, љубовта и молитвата на Тоше Проески. Воедно се покажа дека во Република Македонија навистина се ценат вистинските вредности во културата, се вели во соопштението од Фондацијата Тоше Проески.

Оттаму информираат дека во координација со Министерството за култура ќе започнат со внесување на сите предмети на Тоше Проески кои ќе бидат дел од музејската збирка.

- Потенцираме дека станува збор за навистина голема збирка, која ќе ги запознае обожавателите на Тоше Проески со целокупниот негов уметнички и животен пат, нагласуваат од Фондацијата и додаваат дека во план е отворањето на Спомен-куќата да биде пропратено со голем музички настан.

sitel.com.mk

_________________
Jedina važna stvar, kada budemo odlazili, bit će tragovi ljubavi što ćemo ih ostaviti za sobom.
Ljubav se rađa, živi i umire u očima!


Na vrh Go down
http://todortoseproeski.serbianforum.info
 
Spomen kuca bice mesto vrcnosti i duha Toseta Proeskog
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Todor Tose Proeski Forum :: Tošin magični život :: Nove vijesti o Toši-
Idi na: