Todor Tose Proeski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


MILION SRCA JEDNA MOLITVA
 
HomeKnjige "Balkanski Anđeo" EmptyTražiLatest imagesRegistracijaLogin
Prijatelj Foruma
Knjige "Balkanski Anđeo" Elitninenadm32
Ko je prisutan na forumu
Ukupno 9 korisnika online: 0 registrovanih, 0 skriven, 9 gostiju

niko

Najviše korisnika koji su istovremeno bili na forumu do sada bilo je 201 dana: 2012-01-25, 01:22
Traži
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Kontakt za clanove
toseproeski@ angelic.com

 

 Knjige "Balkanski Anđeo"

Go down 
2 posters
AutorPoruka
Dudica
Admin
Admin
Dudica


Posts : 809
Join date : 2010-09-24
Age : 35
Location : Srbija

Knjige "Balkanski Anđeo" Empty
KomentarNaslov komentara: Knjige "Balkanski Anđeo"   Knjige "Balkanski Anđeo" Empty2010-11-02, 23:23

1. BALKAN U SUZAMA


-Smrt Tošeta Proeskog doživljena je kao nacionalna tragedija u Makedoniji, Srbiji i ostalim balkanskim zemljama. Na vijest o nesreći, makedonska vlada prekinula je zasjedanje i proglasila dan žalosti. Svi kafići, klubovi, radio i televizijske stanice počeli su emitirati samo Tošetove pjesme. Na centralnom trgu u Skopju spontano su se okupljali njegovi obožavatelji. Došli su da zapale svijeće, spuste cvijeće i plišane medvjede, ostave poruku i kažu riječ o omiljenom pjevaču. Dok je na tom istom trgu nedavno pred tisućama pjesvao stihove „Poljsko cvijeće nek me mladog pokrije, nek mi dušu ljube oblaci kad me nećeš ti...“, nitko nije slutio da će se ostvariti. Slična je bila slika i u ostalim Makedonskim gradovima.
-U šoku je bilo njegovo rodno Kruševo, odakle se prije deset godina otisnuo u varljivi svijet čari muzike i estrade. >U Osnovnoj školi „Nikola Karev“ koju je Toše završio, nastava je prekinuta. Njegova prva učiteljica Sonja Zdraveska pamti ga kao izuzetno poslušno i nesebično dijete.
-Iako je bio iz siromašne obitelji, Toše je djeci koja nisu imala olovke davao svoj pribor.
Vidjela sam ga tri dana prije nego što je poginuo. Moj sin koji je odbojkaški sudija, sudio je na utakmici na kojoj je Toše igrao. Stalno se smiješio iako je teže skakao zbog povrede koljena. Poslije utakmice sjeo je u auto i otišao. Na odlasku mu je mahnuo i nasmijao se – sjeća se učiteljica.
-Iz svake kuće se čuo plač. Nitko nije mogao ni želio vjerovati da je zaista poginuo. Mnogi su krenuli ka porodičnoj kući Proeski, ali do roditelja se nije moglo doći. Rodbina je stala na ulaz u ulicu i nikoga nije puštala da ih izbezumljene od boli ometa. Komšije kažu da su Domenika i Nikola posljednji shvatili da su ostali bez svoga sina jedinca, iz čijeg je doma dan prije sa posljednjim pozdravom krenuo u Zagreb.
-Tog jutra Tošetov se otac vraćao s posla, iz noćne smjene. Ljudi su ga gledali na ulici, već su znali što se dogodilo, ali nitko nije smeo da mu kaže. Stravičnu vijest čuo je tek kad je stigao kući – ispričala je za „Pravdu“ Nadica Ivanovska, komšinica obitelji Proeski. Kaže nam da Kruševo ne pamti veću tragediju, da nema čovijeka koji nije zapalio svijeću za Tošeta.
Ovo je tuga! Samo sjedimo u kući i plačemo, nitko ništa drugo ne radi! Otkada je umro Tito, na Balkanu se ni za kim nije ovoliko žalilo – žalila je Ivanovska.

-Toše Proeski je uspio da, kao nitko prije njega, premosti razlike između naroda i kultura na uzavrelom jugu Europe, kojim su posljednjih deceniju i poharali ratovi i krize. O tome koliko je bio uvažen i omiljen na prostorima bivše Jugoslavije svjedoče i slike tuge i nevjerice iz Beograda, Zagreba, Ljubljane, Sarajeva, Banja Luke... Ambasade Makedonije otvorile su u svim gradovima knjige žalosti u koje su vidno potreseni građani ostavljali posljednju poruku svom idolu.

- Toše ti si bio i ostat ćeš zvijezda na našem nebu. –
Ana

- Svoju žalost i tugu nemogu da sakrijem, jer je prevelika. Voljela sam toje pjesme i obožavala te. Tako mlad i lijep, a sada te više nema. Vjeruj ostat ćeš u našim srcima.-
Branka

- Neka te na tvom putu prate anđeli, a na zemlji ostat ćešu sjećanju kao veliki čovijek i humanista. Ne znam kome ćeš više nedostajati, publici ili djeci o kojoj si nesebično brinuo i pružao im ljubav. Hvala ti što si postojao. Tvoj predivan glas nikada neće nestati. -
Svetlana

- Neka te čuvaju anđeli. Zauvijek ćeš živjeti u našim srcima, jer je tvoja muzika vječna.-
Jelena

- Sve što bi se reklo bilo bi suvišno. Mladost, talenat, ljepota...neopisiv gubitak za sve. Neka ti je laka crna zemlja. Počivaj u miru dragi Toše. –
Maja

- Bio si i bit ćeš uvijek u našim srcima. Sad si među svojima, anđelima. Uvijek ćemo misliti na tebe i živjeti te u pjesmama. –
Ognjen

- Bio si zvijezda na zemlji, ostat ćeš zvijezda i dalje. Sjat ćeš najjače na nebu. Počivaj u miru. –
Danica

- Znam da nas sada sve gledaš i smiješ se, stidljivo i skromno, kakav si oduvijek bio. Neka svaki čovijek na planeti dobije samo djelić tvoje duše i možda ovaj svijet postane bolji. Bio si i ostao umjetnik, vječno pjevaj u rajskoj bašti i pazi na sve nas. –
Goran

- Nemogu da prestanem da plačem. Jako je teško to što mu se desilo. Toliku bol imam u sebi, kao da mi je rod bio. Nije fer, Bože zašto si ga tako mladog uzeo sebi?? –
Aleksandra

- Nikada više i nitko neće otpjevati tako „zajdi,zadji“. Slava ti i hvala za sve divne trenutke koje sam proveo uz tvoje pjesme i dječački osmijeh. Počivaj u miru dječače.–
Đorđe

- Anđeo nad anđelima. –
Cveta

- Dala bih sve na svijetu da me probude i kažu mi da je ovo bio samo ružan san. Počivaj u miru anđele mili. –
Lana

- Ovo je svijet bez milosti u kojem samo nedužni stradaju , svijet u kome ne možeš misliti na budućnost, svijet u kome se svaki smisao za lijepim završi tragično, a mladost najviše strada. Tvoje pjesme, dobrotu, ljubav i humanost ćemo pamtiti do posljednjeg otkucaja naših srca. –
Nataša

- Samo tvoje pjesme slušam, samo tvoje spotove gledam...bol ne prestaje. Nadam se da možeš vidjeti kolika je ljubav na zemlji prema tebi, koliko si zbližio narod, kolika su srca si uspio da spojiš. Tvoj glas će biti zauvijek sa nama. –
Zoran

Knjiga žalosti otvorena je i u Haškom tribunalu. U nju se upisalo više od 50 zatvorenika: Ante Gotovina, Branimir Đorđević, Momčilo Krajišnik, Milan Martić, Miroslav Bralo, Zdravko Tolimir, Ljubiša Beara, Ljubiša Borovčanin, Nikola Šainović, Nebojša Pavković, Milan Gvero, Stanislav Galić, Milan Milutinović, Rasim Delić, Vojislav Šešelj... Njihova knjiga žalosti poslata je Tošetovim roditeljima:
- Znamo da nema riječi koje bi vas u ovoj tragediji utješile. Ni vas ni milijone Tošetovih obožavatelja. Vaš Toše je za života pripadao svim narodima, a sada je na nebu s anđelima. Srušio je sve granice i barijere koje su postojale. To mogu samo rijetki, a Toše je bio jedan od njih.



-I internet je postao globalna knjiga žalosti. Samo na jednom domaćem sajtu u srijedu je stiglo više od 1200 komentara u kojima se građani Srbije prisjećaju i opraštaju od talentiranog Tošeta. Jedna od mnogobrojnih poruka glasi:
- Zasjalo makedonsko sunce i odmah zašlo. Sve se okupilo u tom anđelu: radost, dobrota, pjesma i vječito prokletstvo da sve što je lijepo kratko traje. Ono što je za deset godina poklonio Balkanu , neće uspjeti nitko drugi. Pjesmom i dobrotom ujedinio je zemlju koja se raspala u ratovima. Počivaj u miru presveti Toše. –


Na internet forume obožavatelja Toše Proeskog javili su se i numerolozi, koji tvrde da je on cijelog života bio povezan sa brojem 26, koliko je imao godina kada je tragično preminuo.
-rođen je 25.01. (25+1=26)
-karijera mu je počela 1997. godine (1+9+9+7=26)
-umro je 16.10.(16+10=26) u 6h i 20 min (6+20=26)
-zbroj godina putnika u automobilu bilo je 26 ([2+6] + [4+9] + [3+2])
-broj 26 označava znak OMEGA a on znači KRAJ!
Toše je bio poseban čovijek. Bog ga je uzeo da njemu pjeva.

Reakcije Tošetovih kolega i bliskih suradnika na vijest o tragediji bile su u rasponu od bijesa i plača do nevjerice i zanijemjelosti. Bilo je teško pitati ih kako ga pamte.

- Mnogo sam potresen. Vidjeli smo se prije dvije nedjelje. Ne mogu da vjerujem da ga sada više nema. Ovo je velika tragedija. Zaustavljen je jedan mladi život i njegovom pogibjom smo svi mnogo izgubili. U umjetničkom smislu, ovo je nenadoknadiv gubitak za cijeli Balkan. Toše je bio oličenje mladog, talentiranog, vaspitanog prijatnog i perspektivnog muzičara. –
Željko Joksimović

- Bila sam u kolima kad mi je moj portparon javio da je Toše poginuo. Bila sam potpuno zbunjena i nisam poverovala. Šok mi se desio nekoliko minuta kasnije, kada sam se čula sa svojim bliskim suradnicima koji su mi potvrdili vijest o tragediji. Istog dana krenula sam za Makedoniju. Gdje god da sam, kada čujem „Igru bez granica“ suze sam krenu da mi teku. –
Ceca Ražnatović

- U šoku sam. Kada mi je prijateljica javila noge su mi se odsjekle. Uvijek sam ga gledala kao mlađeg brata. Sjećam ga se kao fine, pristojne i vaspitane osobe, koja je hranila svoju, veoma siromašnu porodicu. Upoznala sam ih u Kruševu i znam da je to za njih nenadoknadivi gubitak. Bilo je zadovoljstvo surađivati s njim. Toše je bio najljepši muško vokal na Balkanu, svi ostali sudeset klasa ispod njega. –
Goca Tržan

- Čula sam se sa suradnikom Tošeta i Ljiljane Petrović. Izvinite, jako mi je teško, bili smo veoma bliski, a Ljilja je moja kuma. Nemam snage da govorim. –
Biljana Krstić

- Reakcije u Makedoniji su strašne, nitko ne može da vjeruje da je to istina. Bio je najveća zvijezda kod nas i prosto je nemoguće da se baš njemu to dogodilo. Poznajem njegove roditelje, ne znam šta bih im rekla. Tragično je to što je umro mlad. Mnogo je radio da bi postigao to što jeste. –
Karolina Gočeva



- Još sam u šoku i voljela bih da je sve ovo samo ružan san. Beskrajno sam tužna kao cijela moja porodica. Plakala sam cijeli dan i više nemam suza. Poznavali smo se gotovo od djetinjstva, a posljednji put smo se čuli prije mjesec dana. Ovo je veliki gubitak i tragedija ne samo za Makedoniju već za cijelu regiju. Bog uzima samo najbolje. –
Tijana Dapčević

- Ne znam nijednog takvog drugog čovijeka, koji je sličan njemu. Bio je čovijek sa karakteristikama anđela. On je uvijek pjesvao. Nije pjesvao zbog slave, novca ili tako nečega. On je prosto volio pjesvati. I razumio je ljude. Znao ih je utješiti. On bi me sada tješio. Rekao bi da ne tugujemo, da se veselimo. –
Toni Cetinski

- Mislim da smo izgubili jedan božanstveni glas i jednog divnog prijatelja i to opet u saobraćaju, što je potpuno suludo. U šoku sam. Koliko je puta trebalo da komponujem za njega, a sada mi je žao što to nisam stigao. –
Vlado Georgijev

- Kada sam čuo bio sam potpuno zatečen i potresla me vijest da je Toše preminuo. Bio je ime na muzičkoj sceni, koja je ostala bez velikog čovijeka i pjevača, a publika bez velikih hitova. –
Sergej Cetković

- Toše, čovijek anđeoskog glasa, sada je sa anđelima. Nije pravedno od njih što su nam tako rano uzeli čovijeka sa takvim božanskim darom. Kao njegov prijatelj osjećam neizmjernu tugu i ne mogu da prihvatim da sam samo prije nekoliko dana s njim dijelio sada već njegov oproštajni koncertu Skoplju. Ako je za utjehu, a znam da je nema, Toše je sebi obezbijedio budućnost. –
Bojan Marović


Osim u medijima bivše Jugoslavije, vijest o tragičnoj smrti Toše Proeskog objavljena je i u većini europskih i svijetskih medija. O Tošinoj smrti javili su „The Times“, „Dialy Telegraph“. „AP“. „Reuters“, „Guardian“, „BBC“.... Telegrami saučešća porodici Proeski stizali su od predsjednika i premijera Makedonije, Srbije, Hrvatske, Slovenije,predstavnika Britanije, Španjolske, Ukrajine, iz Ujedinjenih Naroda,
UNICEF-a...


2. USPON BALKANSKOG ANDJELA




Kao Todor
Proeski rodjen 25. Januara 1981 godine u Krusevu, u centralnoj Makedoniji, u
veoma siromasnoj radnickoj porodici. Muzicki daj je nasledio od oca Nikole koji
je do penzije radio I staklari, a danas
radi kao cuvar u jednoj firmi. Majka Domenika je bila krojacica.

-Kad bi
otac svirao gitaru ili madolinu, cello selo bi se treslo-pricao je Tose. Roditelji
Proeskog su jos u njegovom najranijem uzrastu primjetili Tosetov talenat pa su
ga odmalena usmeravala ka muzickoj karijeri. Kao decak pevao je u skolskom hour.
Prvi samostalni nastup imao je sa deset godina na priredbi za Dan skole. Publika
se tada rasplakala slusajuci njegov andjeoski glas kako peva “Ave Marija”. Muzicko
obrazovanje stekao je u musickoj skoli. Da bi pohadjao srednju muzicku skolu,
morao je da ode u internat u Bitolju. Tamo mi je najvise nedostajala mamina
kuhinja (punjene paprika I sarma) pa je cesto bezao kuci, a profesorima donosio lazna opravdanja. U trecem
razredu, kad je prestalo mutiranje, insrtumente je zamenio solo pevanjem.

-Dosao je I
prve godine poceo da svira clarinet. Rekao mi je: :Profesore ja sam vise za
pevanje.” I tako sa sledece godine poceo da uci solo pevanje-prica profesor
Jonce Kuzev. Pevajuci po kaficima I restoranima, Tose je tokom srednje skole
zaradjivao za djeparac. Otac ga je na prve nastupe vozio u pozaimljenom “vw
polo”. Cim je sakupio dovoljno novca tose je tatu odveo u autosalon I kupio mu
no folksfagen, a ovaj se od srece rasplakao.

Tosetova profesionalna
kariejera pocinje 1996godine. Te godine
se pojavio u prvoj sceni holivudskog filma “mirotvorac” sa njegovom najdrazom
glumicom Nikol Kidman. Iste godine je osvojio prvu nagradu na decjem festival “melfest”
u Skoplju.

Na fstivalu
u Stipu, 1997 godine, stekao je popularnost pesmom “Pusti me”, a 1998 godine
trijumfirao je na nacionalnom izboru za pesmu evrovizije pesmom “ostani do kraj”.
Makedonski kompozitor Grigor Koprov prvi koji je prepoznao Tosetov talenat.

-Secam se
kako je dosao kod mene. Jednog dana je moju sekretaricu pozvao njegov otac I rekao
mi: “Gospodine Koprov, ja sam jedan pristojan covek, ali siromasan. Voleo bih
da poslusate mog sina koji je veoma muzikalan.” Na to sam odgovorio da se javi
za cetiti-pet meseci, medjutim, on je bio toliko uporan das am pristao I napravio
mu pesmu “Usni na usni”. Posle toga je usledio mnogo pesama, koje su postale
hitovi u svim zemljama bivse Jugoslavije, izmedju ostalih I “ Sonce vo tvoite
rusi kosi” za koju je dobio nagradu na “Eurofestu”. Tose Proeskiveoma brzo je
postao najpopularniji pevac u Makedoniji, a zatim I jedna od najvecih zvezda u
bivsoj Jugoslaviji.

Gosine 1999
potpisao je prvi ekskluzivan ugovor sa produkcijskom kucom “Avolon” I objavio
svoj debi album “Nekade vo nokta”. Iste godine na Skopje festival osvaja prvu
nagradu publike pesmom “Tvojte baknezi na moite beli kosuli”, a na leto odrzava
prvi samostalni concert u Skoplju.

Pesmom “Solzi
pravat zlaten prsten” 2000 godine je osvojio trece mestu na izboru Makedonije za
pesmu Evrovizije. Album “nekade vo nokta: je te godine osvojo prestizne nagrade
12 velicanstvenih I to za najbolji muski vocal, najbolji concert godine,
najbolji video. U junu je objavio svoj drugi album “ Sinot Bozji”.

U martu
2001 pocinje saradnju sa menadjerkom Ljiljanom Petrovic. U oktobru te godine je
objavio treci album “Ako me poglednes vo oci” snimljen u Atini. U novembru
krece na veliku turneju.

Na srpskom festival
“Beovizija” pobedjuje 2003godine sa pesmom “Cija si”, koja postaje hit na celom
balkanu. Iste godine pobedjuje I na nacionalnom izboru za pesmu Evrovizije, pa
2004godine u Turskoj predstavlja svoju zemlju pesmom “Life”. Iako je osvojio 14
mestoevropski mediji I muzicki kriticari isticali su njegovefantastine glasovne
mogucnosti. Odusevio je Evropu svojim izvodjenjem “o sole mio” na pres
konferenciji u istanbulu. Tafa su stigle I prve ponude evrospkih producenata da
snimi album za svetsko trziste. Ubrzo potom objavljue album “Den za nas”, a
naredne 2005 I cetvrti po redu album “Pratim te” koji se smatra jednim od
najuspesnijih albuma balkanske muzicke scene. Singlovi sa tog albuma mesecima
su se nalazili na vrhovima top lista Balkana.

Godine 2006
je u Makedoniji izasao strip “Super Tose” superjunak koji se svojim
pruzjem-fantasticnim glasom, bori protiv neprijatelja, piraterije u celom
svetu, krijumcarenja dece, droge I oruzja.

U okviru
kampanje koja decu uci da treba redovno da peru zube, 2007 godine snima hit “Volim
osmeh tvoj” sa hrvatskom peacicom Antonijom Solom.

Za dan
zaljubljenih je poklonio Beogradjanima nezaboravan concert u prepunoj “Areni”. –Nepunih mesec dana pred
concert pocinje srce da mi preskace svaki minut. Shvatam d avec imam tremu, jer
cu nastupati u Beogradu posle pet godina, ali sam siguran da je to ona
pozitivna trema I da cu publici prirediti nezaboravno uzivanje-rekao je Tose za
domace novine.

U avgustu
2007 godine izdao je poslednji album “Igri bez granici”, koji je za samo mesec
dana dostigao zlatni tiraz u Makedoniji, Srbiji, Sloveniji I Hrvatskoj. Pesma “
Ubijes me usnama (nikoj kako tebe ne baknuva)” vrte se na svim radio stanicama,
I drzi prva mesta top lista. Svoj poslednji veliki koncert odrzao je na
stadionu u Skoplju 5 oktobra, pred oko 30 hiljada fanova, u akciji prikupljena
sredstava za obnovu tamosnih skola. Trebalo je to da bude pocetak njegove
velike eksjugoslovenske turneje.


Andjelcic: komentar modifikovan dana: 2010-11-03, 00:05; prepravljeno ukupno 4 puta
Na vrh Go down
https://todortoseproeski.serbianforum.info
Dudica
Admin
Admin
Dudica


Posts : 809
Join date : 2010-09-24
Age : 35
Location : Srbija

Knjige "Balkanski Anđeo" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Knjige "Balkanski Anđeo"   Knjige "Balkanski Anđeo" Empty2010-11-02, 23:25

3. POSTHUMNI ALBUM


Usprkos slavi, Tose je nastavio sa muzickim/glazbenim usavrsavanjem. Do diplome na skopskoj Muzickoj akademiji su mu ostala jos samo dva ispita. Planirao je da ih polozi na proljece i veoma/jako se radovao diplomskom radu: Cjelovecernjem klasicnom koncertu. Pohađao je i skolu pjevanja u New York – u kod maestra Vilijama Rajlija (William Rajli), koji je muzickim finesama svojevremeno poducavao i slavnog tenora Lucana Pavarottij-a.

Nesto prije tragicne smrti, Tose je snimio osam pjesama na engleskom jeziku, za album koji je pocetkom 2008. godine trebalo da se pojavi na stranom trzistu. Zbog toga je cesto boravio u muzickim studijima u Londonu. Singl „Aria“ koji je Tose otpjevao sa talijanskom zvjezdom Đanom Nanini (Gianna Nannini) trebalo je da najavi novi album. Na njemu je Proeski surađivao i sa Endi Rajt (Andy Wright), bivši član "Simply Red", Vejn Hektor (Wayne Hector) iz "Westlifea" i Livingston Braun (Livingstone Brown) iz "Maxi Priesta". Fotografije za novi album snimio je poznati fotograf Džejson Džojs (Jason Joyce). Njegovi međunarodni producenti ce, iz postovanja, jos sacekati sa objavljivanjem albuma, ali planovi za njegov prvi, nazalost posthumni, međunarodni projekat ne staju.

- Sokirala me je vijest o njegovoj smrti. On je bio predivna osoba i bila je zaista privilegija poznavati ga. Bio sam u Skoplju na njegovom humanitarnom koncertu i zapanjilo/iznenadilo me 30 000 tisuca ljudi koji su tri sata uzivali u njegovom glasu i pjesmama.
Nista nisam razumio, ali sam beskrajno uzivao – rekao je Ricard Engler (Richard Engler), producent koji je bio zaduzen za Tosetovu međunarodnu karijeru. Nakon tragicnog događaja, u medijima se pojavila informacija da je Tose u svom kompjuteru koji je imao kod sebe prilikom tragedije, imao i svih osam pjesama za novi album. Ukoliko ih neko objavi prije njegove izdavacke kuce u Velikoj Britaniji, mogao bi, usprkos eventualnoj sudskoj tuzbi, da zaradi citavo bogatstvo. Svi koji su imali priliku da preslusaju novi materijal jednoglasni su u misljenju da je pred njim bila blistava svjetska karijera. Sam Tose je skromno priznao da je zadivljen kako njegov glas zvuci u svjetskoj produkciji.

- Tose je bio predodređen da postane velika svjetska zvjezda, u rangu Robi Vilijamsa (Robbie Williams) – rekao je jedan od njegovih engleskih menađera/managera Brajan Tejlor (Bryan Taylor).

- Tose je surađivao sa najboljim kompozitorima i tekstopiscima u Londonu.
Nedavno smo pregovarali o Tosetovom duetu sa megazvjezdom Bijonce (Beyonce).
Planirali smo da Tose snimi i dvije pjesme za americki hit seriju „ Heroji“, a
uspostavili smo kontakt i sa glavnim kompozitorom muzike za novi film Martina Skorseze
( Martin Scorsese) u kojem glumi Leonardo Di Kaprio ( Leonardo Di Caprio). Trebalo je da i za taj projekt Tose otpjeva dvije pjesme. Imao je veliku zelju da postane svjetska zvjezda – napuklim glasom govori Tejlor (Taylor), koji
svakodnevno na mobilnom telefonu gleda i slusa Tosetove spotove.

- Ubijaju me bol i spoznaja da su tako tragicno prekinuti jedan mladi zivot i jedna velika karijera – rekao je Tejlor (Taylor).

Sto ce se na kraju desiti sa pjesmama Toseta Proeskog bice poznato
uskoro, nakon sastanka predstavnika produkcijske kuce „AWARD Entertainment“ i britanskih menađera/managera koji su bili zaduzeni za Tosetovu inostranu/inozemnu karijeru.

Tim koji je radio za Toseta snimio je i dokumentarni film o njegovom boravku i radu u Londonu. Premijeru tog filma, koje je trebalo da bude odrzano pocetkom 2008. godine, Tose, nazalost, nece vidjeti.

Tose je surađivao sa nizom uglednih kompozitora i izvođaca poput Marine
Tucakovic, Dine Muhamerovica, grupe Sintezis, Esme Redzepove, Grigora Koprova, Kire Kostova, Zeljka Joksimovica, Leontine Vukomanovic, Bore Corbe, Mire Buljana, Antonije Sola, Anje Rupel, Karoline Goceve, Gianne Nannini, Dzefa Beka,Tonija Cetinskog i dr.

Proeski je bio i tekstopisac. Napisao je tekst za pjesme „Ima li nade za nas“, „Slusas li“, „ Malena“ i „Poljsko cvijece“. Na jednoj konferenciji za novinare u Beogradu, Tose je izjavio da je napisao preko 100 pjesama, ali da ceka pravi trenutak da ih snimi i da su jos u demo formi. Najbolji interpretator pjesme „ Zajdi , zajdi“ govorio je da mu prijaju pohvale Harisa Dzinovica i da uci od njega, ali su i svi ostali muzicari/glazbenici i umjetnici kod nas bili u dobrim odnosima sa njim. Osim sto su pricali da je neprevaziđeni muski vokal i veliki prijatelj, hvalili su njegov profesionalizam, korektnost, kolegijalnost, odgovornost i predviđali mu blistavu karijeru. Pred Novu godinu, Tose je posjetio i Olivera Dragojevica sa kojim je trebalo da snimi duet ( posljednju deceniju ih je snimio cak devet i svi su bili hitovi).

Poslije tragicne smrti rasprodani su svi Tosetovi albumi. Najprodavaniji je njegov posljednji album „Igra bez granica“. Na drugom mjestu je album „Duga“ sa obradama 14 makedonskih tradicionalnih pjesama u pratnji simfonijskog orkestra, a njegov predposljednji pop album „Pratim te“ je na trecem mjestu. Doduse, posljednji album je i prije pogibije/tragicne smrti, rusio rekorde u prodaji i dostigao zlatne tiraze sirom bivse Jugoslavije.


4. HUMANO SRCE VELIKOG VJERNIKA



-Toše Proeski je bio veliki pjevač i veliki čovijek. Osim po svom anđeoskom glasu i hitovima koji su mu donijeliveliku popularnost u cijeloj bivšoj Jugoslaviji, ostat će upamćen i po humanitarnom radu. Među brojnim pričama o njegovom velikom srcu je i ona o petnaestogodišnjem Tošetu Ilijevu, kome je preminuli pjevač prije sedam godina spasio život. Ilijev je tada imao tumor na mozgu, a izliječio fga je zahvaljujući novcu koji je Toše skupio organizirajući humanitarni koncert. To je bio samo jedna u nizu Tošetovih humanitarnih akcija za pomoć bolesnoj i djeci sa posebnim potrebama, djeci bez roditeljskog staranja, siromašnima...
-Zbog svog humanitarnog srca 2003. fodine je dobio svjetsku nagradu „Majka Tereza“. Istim povodom ga je UNICEF 2004. godine proglasio za ambasadora dobre volje. Tošetova pjesma „Za ovoj svet“ postala je himna te organizacije.
-Usprkos ogromnoj popularnosti, bio je izuzetno skroman, neposredan,drag, kulturan, vaspitan i fin maldić. Publika ga je zbog toga obožavala. Muškarci su ga cenili, a djevojkama je bio san. Bio je dobar uzor mladima. Živio je za to da dočeka obnovu manastira „Sveto Preobraženje“ iznad rodnog mu Kruševa, čiji je bio darodavac.
-Samo da sačekam da se izgradi ikonostas. Ništa me drugo ne zanima – pričao je prijateljima. Uvijek je govorio da je sve u Božjim rukama. Kuće, automobili, stanovi, za njega nisu imali veliku vrijednost. Prošloh ljeta je boravkom u Izraelu, ispunio svoj najveći san.
-Ispunio sam sebi veliku želju da obiđem sva značajna mjesta u svetoj zemlji. Osjećao sam potrebu da obiđem mjesta na kojima je Isus Krist boravio. Vjerujem u Boga i želio sam da znam u šta zapravo vjerujem. Nekim ljudima se desi da im se sruši vjera kad odu tamo, jer im ništa ne izgleda onako kako su zamišljali. A meni se vjera učvrstila – ispričao je Toše u posljednjem intervjuuza beogradske novine. Na pitanje, da li može da oprosti ljudima kad ga povrijede, odgovorio je:
-Naravno. Po snazi da oproste i po svijesti o tome koliko je oproštaj ljekovit, prepoznat ćete velike ljude. Isus je opraštao svima. Ako je mogao Isus, što ne bih i ja koji sam nitko i ništa.
-A bio je i netko i nešto. Tako veliki u svojoj skromnosti i humanosti.



5. NEOSTVARENE ZELJE


Poslednji intervju Tose Proeski imao je noc pred smrt. U emisiji “Vrteleska”
makedonske televizije Kanal5, govorio je o planovima za buducnost, planovima
koji ce nazalost nikada nece ostvariti. Autorka poslednjeg, ali I prvog
intervjua sa makedonskom zvezdom bila je Vesna Petrusevska.

-Nije lako znati das a upravo ja osoba kojoj je dao poslednji intervju, das
am poslednja razgovarala sa nasom megazvezdom. Saznala sam za tragediju u osam
ujutru I ne mogu da verujem da je Tose poginuo. To je tragedija za Makedoniju,
tragedija za mene posebno, jer je sa mnom imao svoj prvi I poslednji
intervju-ispricala je Petrusevska.

-Intervju je prosao odlicno. Bio je lepo raspolozen, duhovit. Malo je
sepao, jer je povredio koleno na odbojci, ali bio je ponosan. Rekao je da ne
veruje u novonastala prijateljstva, jer ona nisu za ceo zivot, ali to jesu
njegovi drugari iz Kruseva. Tokom intervjua bio je pun zivota. Pricao je o
svojoj posvecenosti porodici. Ali, bio je I emotivno prazan dok je govorio kako
jos ceka ljubav svog zivota-prepricavala je makedonska voditeljka.

-Posle snimanja krenuo je za Zagreb, gde su ga cekale brojne obaveze. Rekao
mi je da mu dusa jedva ceka da sve zavrsi pa da ode u svoju vazdusnu banjo u Krusevo. Pozelela sam mu srecan put I porucila
da se cuva sebe I nas koji ga volimo.

U ekskluzivnom intervjuu za beogradski list “Pravda” od 6 septembra,
Tose je prcao o svojim planovima da jos jednom napuni beogradsku Arenu, da do
nove godine promovise album na engleskom jeziku I da napravi svetsku karijeru…Ko
zna dokle bi stigao ovaj mladi, vredni, uvek nasmejani covek izuzetnog glasa I dobrog
srca, dag a smrt nije zaustavila. Mnogo je voleo svoje roditelje I alio je sto
zbog posla malo vremena provodi sa njima. Zato je poslednje leto, umesto da
poput njegovih vrshnjaka ode na more sa devojkom ili drugovima, on je izabrao
da provede sa tatom I mamom.

-Proteklo leto proveo sam kod kuce u Krusevu. Odmarao sam se, druzio sa
porodicom I prijateljima. Skoro svaki dan sam uzivao igrajuci odbojku, koja mi
je dobrodosla da zadrzim formu. Najvaznije je to sto sam napunio baterije za
period koji mi predstoji, jer ce biti ispunjen poslom-ispricao nam je Tose.

-Neizmerno volim svoju profesiju. Pevanje je moj zivot I cini me
srecnim. Ostane mi malo vremena za privatnost, ali I da imam jos jedan zivot,
opet bih ga iskoristio za muziku. Ako budem uspeo da odvojim vise vremena za
osnivanje porodice onda cu biti potpuno srecan-nadao se Tose, alit a najvaznije
I najveca zelja ostala je neispnjena. Na pitanje kako neko tako mlad podnosi
breme slave odgovorio je:

-Nesto se u mom zivotu promenilo, a nesto I nije. Promenilo se to kako
me vide I kako se prema meni ponasaju-govorio je Tose o popularnosti koja ga je
zadesila poslednjih godina, zbog koje nije ima predaha, govorio je:

-Samo kod kuce u rodnom Krusevu, mogu jos da se opusti, jer se tamo
normalno ponasaju prema meni. Ni obozavateljke, koje sun a koncertima bacale
grudnjake, lancice, medvedice, nisu mu bile teske:

-Tacno je da toga ima na koncertima I jai h cuvam, pa nameravam da
jednog dana napravimo sobu gde ce biti izlozeni. Imao sam kolekciju od 500-600
medvedica koje sam poklonio Domu za decu bez roditelja. Sad imam novu turu od
nekoliko stotina medvedica, pa cu ih opet darovati nekoj decijoj ustanovi. Iskreno,
ne znam zasto me gadjaju slatkim plisanim medvedicima, ali to me prati bukvalno
svakom koncertu koji sam imao u karijeri. Pokusavao sam da shvatim simboliku
tom bombardovanja. Najpre sam pomislio da mi porucuju kako sam debeo kao medved
I da bi trebalo da smrsam, ali ja zaista nemam tih problema. Zato me zbunjuje,
ali zabavno je I moram priznati, originalno. Mada, vise mi prijaju bombe u vidu
donjeg vesa-sa osmehom je pricao Tose u karakteristicnoj mesavini
makedonskog-srpskog jezika I sa vecitim osmhom na licu.



6. PAD BALKANSKOG ANĐELA


Jedan od najpopularnijih pjevaca na prostorima bivse Jugoslavije Tose Proeski poginuo je u osvit zore, sesnaestog dana oktobra/listopad mjeseca 2007. godine, oko sest casova/sati i dvanaest minuta u saobracajnoj/prometnoj nesreci na autoputu A3 Zagreb – Lipovac, na ulazu u Novu Gradisku u Hrvatskoj.

Posljednji dan zivota Tose je proveo u rodnom Krusevu sa porodicom i prijateljima. Popodne je odigrao odbojkasku utakmicu u kojoj je povredio koljeno. Uvece je dao posljednji intervju za emisiju „Vrteleska“ i oko ponoci krenuo na kobni put ka Zagrebu. Vozio ga je njegov drug i blizak prijatelj 32 – godisnji Georgi Georgijevski u dzipu „VW Touareg“, koji je Tose nedavno dobio od sponzora. Usput su svratili u Nis po menađericu/managericu 49 – godisnju Ljiljanu Petrovic. U njenoj kuci su nakratko predahnuli, osvjezili se i svi troje krenuli ka Zagrebu. Tose je sjedio na prednjem sjedistu, koje je bilo spusteno jer ga je boljelo koljeno. Kako je „Pravda“ saznala u razgovoru sa Tosetovim prijateljima koji su se te noci cesto culi sa njim preko mobilnog telefona, putovali su bez zurbe, vozili su oko 150 kilometara na sat. Nekoliko puta su pravili pauze od po dvadesetak minuta. Posljednje zaustavljanje bilo je oko sest sati ujutro. Od Zagreba ih je dijelilo manje od dva sata voznje. Nisu imali ni jedan razlog da zure. Prema policijskom izvjestaju, autoput kod Nove Gradiske je potpuno ravan, u to vrijeme je vec svanulo i preglednost je bila dobra, bez magle. Ipak, nesreca se dogodila. U sudaru Tuarega i kamiona na licu mjesta smrtno je stradao Tose Proeski, Georgije Georgijevski je tesko povrijeđen, dok je Ljiljana Petrovic prosla sa laksim povredama.

Vidno potreseni vozac kamiona Slavisa Kuzmanovic, kako su preneli hrvatski mediji, izjavio policiji da se dzip kretao prebrzo i da se zabio u prikolicu njegovog kamiona.

- Bio je jos mrak, ali magle nije bilo. Odjednom sam iza sebe ugledao jaka svjetla, a samo sekund nakon toga osjetio sam snazan udarac i zacuo prasak, lom lima i stakla. Vidio sam kako se vozilo nakon toga okretalo po putu. Odmah sam zaustavio kamion pritrcao u pomoc. Iz auta se culo samo zapomaganje Tosine menađerice/managerice koja je sjedila pozadi. Plakala
je i vikala: „Pomjerite/pomaknite lim, izvadite Tosu, izvadite Tosu!“ – ispricao
je Kuzmanovic koji tvrdi da je udarac u prikolicu bio toliko snazan da bi i sam
sletio sa puta da nije bio natovaren sa 25 tona građevinskog materijala. U
pomoc su pritrcali radnici koji su u to vrijeme obavljali radove na autoputu.

- Vozac dzipa je bio pri svijesti, ali nije govorio nista. Pozvao sam policiju i Hitnu pomoc koja je stigla za 15 minuta. Pokusao sam da sklonim dijelove vozila sa puta da se ne bi dogodila jos neka nesreca. Zenu koja je bila u soku i koja je trcala okolo pokusao sam da smirim – ispricao je Sasa Mustapic, jedan od radnika. Vatrogasac, koji je prvi stigao do mrtvog Tosetovog tijela i prekrio ga, kaze da Tose nije bio svijestan smrti.

- Bio je na suvozacevom sjedistu i kada se automobil zabio pod prikolicu kamiona, na mjestu je poginuo. Morali smo da sijecemo lim kako bismo dosli do njegovog bezivotnog tijela , koje je lezalo prignjeceno u automobilu. Glava mu je bila krvava i ruka dubokih rana, a lice potpuno neprepoznatljivo. Nisam vidio da su se otvorili vazdusni/zracni jastuci – svjedocio je vatrogasac.

Povrijeđeni Georgijevski i gđa. Perovic, koja je bila u stanju teskog soka, prebaceni su vozilom Hitne pomoci u novogradisku bolnicu.

- Georgije nije u zivotnoj opasnosti. Zadobio je teze tjelesne povrede glave, ima potres mozga, povrede vratnog dijela kicme i nekoliko rana po licu. Ljiljana nema tezih povreda, ali je u teskom soku – rekao je dezurni kirurg dr.Ivan Ivanovic. Obdukcija je kasnije pokazala da je Tose uz hematome i u ogromnoj lokvi krvi, zbog pucanja treceg vratnog prsljena, preminuo odmah.


Andjelcic: komentar modifikovan dana: 2010-11-03, 00:08; prepravljeno ukupno 4 puta
Na vrh Go down
https://todortoseproeski.serbianforum.info
Dudica
Admin
Admin
Dudica


Posts : 809
Join date : 2010-09-24
Age : 35
Location : Srbija

Knjige "Balkanski Anđeo" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Knjige "Balkanski Anđeo"   Knjige "Balkanski Anđeo" Empty2010-11-02, 23:27

ZVJEZDANI PUT TOŠETA



-Tošeta su u Zagrebu čekale brojne obaveze. Između ostalih, trebao je da, u zagrebačkom studiu poznatog hrvatskog kantautora Nikše Batoša, snimi englesku verziju jednog od svojih hitova.
-Prije svega, ova tragedija je za mene totalan šok. Čuo sm se s njim prije samo nekoliko dana i danas je trebao da dođe do mene. Nekad se čovijek upita zašto takvi ljudi odlaze u trenutku kada mogu još toliko mnoigo toga da daju. Bila je privilegija surađivati s njim. Bila je toliko divna, skromna i pozitivna osoba. Premalo je riječi da je prerano otišao – izjavio je Nikša Batoš za hrvatske novine.
Za uveče je planirano da gostuje u emisiji „69“ Zlatana Zuhrića Zuhre na Hrvatskoj televiziji – priča producent te emisije Edvin Softvić. Iako je Softvić predlagao Toši da u Zagreb doputuje avionom on je odbio, jer jse bojao letenja i rekao je da će doći automobilom. Poslije Zagreba je trebao da ode u Poreč na snimanje novog videospota. Režiser spotova Katja Restović se sa njim dopisivala putem sms poruka do dva ujutro.
-Dogovarali smo detalje snimanja, zezali se.... Toše mi je u posljednjioj poruci napisao da će doći u Poreč u utorak navečer, čim završi snimanje kod Zuhre. Ništa nije dalo naslutiti da se više nikada nećemo vidjeti – kroz plač rekla Katja.
-No umjesto u Zagreb, Toše je tragično završio na patologiji Novogradiške bolnice, u koju se odmah po objavljivanju vijesti doputovali njegovi najbliži prijatelji i poslovni suradnici iz Hrvatske: producent Miro Buljan, kompozitor Nenad Ninčević, pjevačica i autorica novih Tošinih pjesama Antonija Šola. U bolničkoj kapelici „Uzvišenja svetom križu“ otac Luka Slobođanac već je služio svetu misu zadušnicu za preminulog Tošu. Vrlo potreseni i slomljeni zbog gubitka prijatelja, teško su nakon mise pronalazili riječi.
-Jako sam tužan. Ne znam šta da kažem. Toše je bio kompletna osoba, talentiran, drag prijatelj. Buljan i ja smo sa njim radili na novom albumu. Napravili smo dva snimka, koje vjerovatno nikada nećemo objaviti. On je bio jedini pravi nasljednik Zdravka Čolića i jedini je od pjesvača mlađe generacije imao priliku da bude prava, istinska zvijezda, što je odvje već i bio. Bog mu je sve dao i sve uzeo – rekao je Ninčević.
-U prvom sam se trenutku sledio od šoka. Nisam čak ni zaplakao, toliko sam bio zatečen vješću – rekao je Buljan. Na misi je bila i Ljuljana Petrović, pod sedativima i u teškom šoku. Prema izjavama očevidaca i prvih informacijama koje su Tošini suradnici po dolasku u bolnicu uspjeli da izvuku iz teško skrhane menadžerice, čini se da je vozač, dok su ona i Toše spavali, prebrzo vozio i da je u trenutku preticanja kamiona izgubio kontrolu nad vozilom. Menadžerica se samo sjeća stravičnog praska, udarca, loma stakla i lima, kao i očajnog pokušaja da izvuku prignječenog Tošu ispod hrpe lima i lokve krvi. Petrovićeva je zamolila medicinsko osoblje da zaključa njenu sobu, jer ne želi kontakt s medijima. Pozvala je telefonom prijatelje u Zagrebu da dođu kolima po nju i da je odvezu u Kruševo, gdje je te noći prebačeno i tijelo pokojnog Proeskog.
-U predvečerje si predstavnici makedonskih ministarstava inostranihi i unutarnjih poslova, vojnim helikopterom doletjeli u Novu Gradišku po posmrtne ostatke preminulog pjevača. Dok su Tošetovi prijatelji prenosili kovčeg sa njegovim tijelom iz kombija u helikopter, menadžerici Ljiljani Petrović je pozlilo, pa su morali na rukama da je odnesu odatle.
-Helikopter je krenuo oko 19 i 30 iz Nove Gradiške prema Makedoniji. Na skopski aerodrom je stigao nešto prije ponoći. Na dočeku su bili članovi iz Tošetove najuže obitelji i delegacija Vlade Makedonija, koji je predvodio premijer Nikola Grubeski. Na izručit zahtjev porodice, bez ikakvih ceremonija, gardisti su kovčeg prebacili u automobil kojim je upućen za Kruševo. Kolona automobila u pratnji Tošetovog tijela prolazila je pored građana koji su se spontano okupljali pored puta, da u noćnoj pošti sa upaljenim svijećama isprate Tošeta na posljednji put prema njegovom domu i legendi. Kilometri i kilometri autoputa prema Kruševu te noći su ličili na zvijezdani put. Fascinantna slika bila je gotovo identična s njegovog posljednjeg koncerta na skopskom stadionu, kada je svijetlilo tisuće mobilnih telefona. Nažalost tada se radovalo, a sada se tuguje. Jedina nit koja je vezala ta dva događaja je ljubav, ona čarobna riječ koju je Toše uvijek nosio u srcu. Za sve.
-Makedonska vlada predložila je da Toše bude sahranjen u Aleji velikana u Skoplju, ali su njegovi roditelji Nikola i Domenika izabrali njegovo rodno Kruševo, mitsko mjesto svih Makedonaca, znajući koliko mu je značilo.
-Naš Toše počiva uz najveće makedonske heroje. Todor znači Božji dar, a on je za Makedoniju bui opravo ti - rekao je sveštenik u propovijedi.


8. ZBOGOM UGASENA ZVJEZDO


Iznad
grada, na brdu, sa pogledom na rodno Krusevo, sedamnaestog dana oktobra meseca
2007 godine, sahranjen je veliki pevac, mozda I najbolji kojeg je Balkan ikada
imao.

Krusevo
nikad nije bilo tuznije. Te srede, bilo je potpuno uvijeno u crno. Hiljade
ljudi stizalo je u dugim kolonama autobusa u automobile iz svih delova zemlje I
okruzenja. U nepreglednim kolonama, u nemom mimohody, koracali su ka gradskom
groblju da odaju posljednu postu tragicno preminulom idolu. Suze za Tosetom
niko nije mogao sakriti. Krici najmilijih nisu mogli da izmene surovu realnost
da njega vise nema, da se vratio u svoje Krusevo, ali ovoga puta zauvek.

U hramu
“Presvete Bogorodice” u Krusevu, gde je pre 26 godina slavljeno Tosetovo
krstenje, te srede je oplakivana njegova smrt.

-izgubili
smo prekrasnog coveka, pravog coveka I andjela Bozijeg. Gospod retko daje takve
prekrasne duse kao sto je bila Tosetova I zato je u nasim I dusama Balkana,
Tose je ostavio vecan spomen-rekao je Vladika Petar koji je odrzao opelo u
crkvi premaloj za sve neutesne.

Sanduk sa
telom prekriven drzavnom zastavom, iznet je iz hrama na plato spomenika
“Makedonium” gde su pristigli satila odavali postu preranoj ugasenoj mladosti.
Plac I jecaji odjekivali su platoom. Suze su se u potocima slivale sa lica
njegovih najblizih. Na komemoraciji se od Toseta oprostiop I duboko potresen
makedonski vrh na celu sa premijerom Nikolom Gruevskim.

-Na ovom
mestu kojem se klanjao herojima, Makedonija se poklonila Tosetu Proeskom,
velikanu makedonske muzike. Otisao je premlad u legend, ostavljajuci
neprocjenivo bogatstvo, primer koji treba da se sledi I uci. Naucio nas je da
mi sami mozemo nogo toga napraviti, a ne da su uvek drugi bolji od nas-rekao je
premijer Gruevki. Svoj govor zavrsio je recima:

-Tose ti si nas andjeo.

Od Toseta
se u ime njegovih drugara oprostio Ilco Angelovski.

-Ne mozemo
da poverujemo dag a nema. Radovali smo se svakom njegovom uspehu. Ostao je
isti, njegova popularnost ga nije nimalo izmenila. Ostao je neposredan I vedar
do kraja-rekao je Ilco.

-Bio je
poslat od Boga. Umrla je najdraza I najveca zvezda koja je ikada rodjena u
Makedoniji. On je bio umetnik, on je bio remek delo-porucila je u ime kulturnih
radnika, voditeljka poslednjeg Tosinog intervjua, Vesna Petrusevska. Na vecni
pocinak ispratili su ga I prijatelji sa strade, kulturni I javni radnici,
sportisti, obozavatelji iz svih krajeva Makedonije, ali I sa podrucja bivse
Jugoslavije. Bili su prisutni Tijana Dapcevic, Pamara Todeska, Aki Rahimovski,
Toni Cetinski, Jasar Ahmedovski, Zeljko Joksimovic, Ceca Raznatovic, Vlado
Georgiev…

I kamen iz
kojeg je satkano brdo na kojem se izdize Krusevo, pustio je suzu kada je u grob
polagano telo Toseta Proeskog. Oko rake je je u prvom redu stajala njegova
porodica. Otac Nikola, majka Domenika, sestra Dora, sestrici Kristijan I Nikola
bili su skrhani bolom. Tisinu su prekidali njihovi jejci I krici. Kada su
gardisti sklopili zastavu I dali je slomljenom ocu, zaculi se vapaji za sinom
jedincem.

Tose
Proeski sahranjen je nesto posle 14 casova uz najvece drzavne I crvene pocasti.
Na vecni pocinak ispracen je zvucima posmrtnog marsa I uz plotun pocasnog voda
garde. Poglavar Makedonske Pravoslavne Crkve (MPC), Stefan rekao je na
pogrebnoj ceremoniji da Krusevo I Makedoniju jos od Ilindenskog ustanka nije
obuzela ovolika tuga, zalost I ocaj.

-Tuguje
Krusevo, zali Makedonija, I svi koji su znali Toseta. Izgubismo najboljeg I
najtalentovanijeg momka, zahvaljujuci cijem glasu su mnogi culi za Makedonije. Pevao je kao
niko pre njega, a sam postade nedopevana
pesma. Produzi da pevas I gore uz hor andjela-rekao je arhiepiskop
ohrisdko-makedonski Stefan.

Makedonska
drzavna televizija direktno je prenosila visecasovnu ceremoniju sahrane
balkanske megazvezde. Oni koji nisu u sredu stigli u Krusevu, spontano su se
okupljali na gradskim trgovima. Palili svece za pokoj nevine duse, Toseta,
Bozjeg andjela. Sve je u sredu u Makedoniji stalo. Zastave na pola koplja.
Skola I brojne institucije prazne. Sve je bilo u znaku oprostaja od velikog
idola mnogih generacija, muzickog princa andjeoskog glasa, plemenite, siroke
duse I dobrotvora kojeg su postovali svi sa nasih prostora.


9. BOLNO SUOCAVANJE


Na dan sahrane svog prijatelja, polako se
svesti vracao tesko povredjeni vozac Geogrije Georgijevski. Poceo je da
komunicira sa lekarima I da prima posete.

-Djole, kako ga svi zovemo, nije znao da je
Tose na mestu poginuo. Kad sam ga pitao sta se dogodilo, samo je rekao: “Ne
znam I ne zelim da se setim.” Tada sam mislio da je svestan tragedije, ali
nesto kasnijeme pitao gde je Tose? U prvom trenutku sam pomislio da me pita gde
je Tosetovo telo, ali on je dodao: “Dali si se cuo s njim?” nesto sam promrljao
I izasao iz sobe. Prijateljim sam rekao da Djole ne zna da je Tose stradao pa
smo dobro pazili na svaku rec-ispricao je za beogradske novine “Pravda” Tadija
Radic, jedan od Georgijevih prijatelja iz Zagreba.

Proslo je sest dana dok je Djole saznao da
njegov prijatelj Tose Proeski nije preziveo saobracajnu nesrecu.

-Ubicu se-bile su mu prve reci kad ga je u
bolnici istrazni sudija obavestio o tome da je podignuta krivicna prijava
protiv njega I da Makedonija trazi
njegovo hitno izrucenje.

-Stalno mi ponavljao: “Boze, zasto sam ziv! Ne mogu
ovo da podnesem, ubicu se, majke mi!” Bilo je vrlo neprijatno. Pokusavao sam dag
a ohrabrim, ali on ja samo gledao u plafon I plakao. Bilo mi je strasno. Covek da
pati, a ne mogu da mu pomognem. Dugo sam sedeo kod njega slusajuci jejece. Tek kad
sam izasao od medicinskih sestara sam saznao das u ga posetili policajci I iztrazni
sudija. Valjda su ga oni obavestili sto se zaista desilo. Tada su I nama
zabranili da ulazimo kod Djoleta. Cuo sam da je trazio da bude saslusan u
Makedoniji, kako neko ne bi pomislio da
zeli da izbegne odgovornost-rekao nam je Radic.

Cim su culi za tragediju, iz Skoplja su u Novu
Gradisku dosli Tosetovi I Georgijevi prijatelji Zoran, Toni, Dejan I LJupce.

-Tose je Djoletu bio vise od brata. Njihovi odnos
ne moze da se opise. Sad se plasimo da ni on nece moci ili nece zeleti da
pezivi ovu nesrecu. Ni ja jos nisam sasvim svestan gubitka koji smo doziveli
Tosetovom pogibjom, ali ne zelim da ostanem bez jos jednog prijatelji. Svi mi,
koji odlicno poznajemo Djoleta, znamo da je on spreman na sve. U strahu som da,
kad prodje prvi sok posle suocenja sa ovom strasnom tragedijom, ne digne ruku
na sebe-rekao je Zoran, koji je pet godina za Georgijem pratio Toeseta na
putovanjima. Ni Zoran ne moze da nadje objasnjene za tragediju koja se zadesila
mladog pevaca.

-Georgijevski je radio kao director skopske
disckoteke “Proces”. Da bi mogao stalno da prati Toseta, dao je otkaz I potpuno
mu se posvetio. Bili smo nerazdvojna ekipa. Djole je vozio, a ja sam bio
telohranitelj. Na sva putovanja som isli zajedno-kaze Zoran.

-Ne secam se kad sam poslednji put propustio da
idem s Tosetom. Uvek, bas uvek, za mene je bilo rezervisano mesto suvozaca. Da sam
sad isao s njima, sigurno bih opet bio na to mesto, pa bi Tose danas mozda bio
ziv-ispricao nam je Zoran. Dan, pre puta za Zagreb, cello drustvo je provelo
zajedno.

-Tose je
nedelju proveo kod roditelja u Krusevu. Popodne je igrao odbojku, a uvece je
dao intervju za makedonski Kanal 5. Pred vece su me obavestili da idu sami u
Zagreb. Krenuli su oko ponoci. Poslednji put smo se culi ujutro, oko pet-sest
sati. Djole se javio san eke benziske pumpe, tocili su gorivo. Nakratko sam
razgovarao I sa Tosetom. Rekao je da gleda film u autu. Sat vremena kasnije,
jedan prijatelj mi je rekao das u Djole I Tose imali saobracajku, nisam mogao
da vjerujem. Prve vesti su bile das u obojica poginuli. Uzalud sam pokusavao da
ih dobijem na mobilni. Tosetov telefon je zvonio, ali niko se nije javljao. Djoletov
telefon je bio isklucen. Svi smo bili sokirani-kaze Zoran. Otisao je kod
Georgijevih roditelja I rekao im sto je cuo.

-Nismo hteli da verujemo u vest o pogibji
Djoleta I Toseta, ali samo smo plakali. Negde oko devet I trideset zazvonio mi
je mobilni. Skamenio sam se kad sam cio Djoletov glas. Rekao mi je: “Zorane, mi
smo u bolnici u Gradiski, dodji po nas”. Svo smo poceli da se smejemo I urlamo
od srece. Ponadali smo se da je ipak sve u redu. Nazalost, uskoro smo shvatili
iz vesti u medijama da je Tose poginuo, a da Djole jos I ne zna sta se zapravo
dogodilo-ispricao je Zoran za “Pravdu”. Prijatelji Georgijevskog tvrde da on
nije zaspao u voznji, kako su u prvim vestima javljali pojedini mediji.

-Znamo das u u pet I trideset pet stali na
prvoj naplatnoj pampi na ulazu u Hrvatsku. Na benzinskoj pumpi su sipali
gorivo, popili kafu I krenuli dalje. Nesreca se dogodila u sest I dvadeset. Nije
moguce da je samo pola sata voznje Djole da zaspao za volanom. Uvereni smo da
ni Tose nije spavao. Policajci koji su prvi stigli na mesto nesrece, rekli su
nam da se na Tosetovom laptopu I posle sudara jos vrteo film koji je tog jutra
gledao-ispricao nam je toni.

Tosetovi prijatelji su ocajni sto se nijedan
vazdusni jastuk nije otvorio pri tako snasnom udaru. Oni su uvereni da bi Tose
preziveo da se otvorio maker bocni jastuk.

Tosetov brat od strica koji se takodje zove
Tose, ispricao nam je da je on bio deo njegovog obezbedjenja.

-Na koncertima, kada ke morao da se probija
kroz guzvu, mi bi smo ja stavili na ramena I nosili smo ga do bine. Kajem se
sto brata nisam nagovorio da uzme profesionalnog vozaca. Sve velike zvezde
imaju pratnju, ne idu sami na koncerte. Tose nije imao vozaca. Ne moze svako da
vozi! On je za duga putovanja morao da ima profesionalca. Tosetov prijatelj iz
djetinstva Nikola Hristovski pretpostavlja da je do kobnog sudara doslo zbog
greske vozaca.

-Tosetov djip ima automatski menjac brzina, na
koji je vozac Georgije berojatno nije navikao. –Hristoski kaze da je Tose svom
drustvu iz Kruseva dva dana pre pogibje, pokazivao djip.

Tose je bio veoma ponosan na svoje vozilo. Govorio
nam je kakve ima performance I sta sve moze da se uradi na putu. Jedan zajednicki
prijatelj je seo na mesto vozaca, da napravi krug. Tose je bio s njim u autu. Taj
prijatelj nije navikao na automatski menjac, pa je u jednom trenutku, zeleci da
stisne kvacilo, stisnuo kocnicu. Umalo nije doslo do esrece. Secam se da je
Tose tafa rekao kako se uplasio, ali sreca ih je pogledala. Pretpostavljam da I dva dana kasnije, Georgijevski mogao da napravi slicnu gresku-pita se hristocki.
Ukoliko jeste, ta greska je bila kobna!

Povredjeni georgijevski je posle pet dana
provedenih u bolnickoj postelji, napustio novogradisku bolnicu sa ortopedskom
kragnom I u pratnji makedosnkog lekara. Po njega je doslo vozilo Iz Makedonije I
prevezlo ga u Skoplje. Za njegov odlazak je znalo hrvatskom tuzilastvo koje je odlucilo da ceo
slucaj prepusti makedonskom pravosudju.


10. TEORIJA ZAVJERE


Nedjelju dana poslije tragedije stigao je zvanicni izvjestaj policije.

- Velika brzina i nepostivanje razmaka između vozila uzrok su nesrece u kojoj je poginuo makedonski pjevac – potvrdio je drzavni tuzilac u Slavonskom Brodu, Stjepan Haramustek.

- Zavrsena je analiza saobracajnog/prometnog vjestaka koja je pokazala da se dzip „VW Touareg“ skopskih registracijskih oznaka SK485RK, kojim je upravljao Georgij Georgijevski kretao brzinom od 171 km. na sat. Vozac i oba putnika su najvjerovatnije u trenutku udara spavali pa nitko od njih nije ni primjetio kamion „Volvo“ F12 talijanskih tablica BS999943. U trenutku udara, pri kojem je suvozaceva strana zavrsila pod prikolicom kamiona, vozac dzipa se trgnuo, naglo skrenuo u lijevo i udario u zastitnu ogradu. Rekonstrukcijom je utvrđeno da je dzip najprije udario u branik kamiona, a potom se podvukao pod njega i udario mu u ljevu gumu, dok je krov dzipa udario u sanduk ispod kamiona. U tom trenutku je Tose Proeski glavom udario u prednji dio krova i na mjestu poginuo, uslijed prijeloma vratnog prsljena. Pretpostavka da je Proeski spavao na spustenom sjedistu nije potvrđena. Sjediste je najvjerovatnije bilo u uspravnom polozaju, ali je uslijed udara puklo – rekao je drzavni tuzilac. Hrvatski istrazitelji su utvrdili i da nitko od putnika nije bio vezan sigurnosnim pojasom, sto je uz kocenje jedan od preduslova za aktiviranje zracnih jastuka.
Za razliku od ovog izvjestaja, beogradski mediji su prenijeli da je vjestacenje
pokazalo da su putnici bili uredno vezani. Ali to nije jedina kontraverza
vezana za rekonstrukciju same nesrece. Uslijedila je visenedjeljna prepirka
između hrvatskih i makedonskih medija.

Makedonski list „Vecer“ izneo je teske optuzbe na racun hrvatske policije
i svih koji su imali veze sa uviđajem jer su, kako tvrdi list, krivotvorili izvjestaj o prometnoj nesreci.

Kao prvo, navodi „Vecer“, na snimku hrvatske televizije vidi se trag kocenja po rosnom autoputu u lijevoj traci. Znaci da je dzip naletio na nesto, odnosno kamion, u takozvanoj brzoj traci. Znajuci da je ogranicenje u Hrvatskoj 135 km. na sat, list postavlja pitanje: „Sto je u toj traci trazio vozac kamiona kome je ogranicenje 70 km. na sat?“

Potom, „Vecer“ tvrdi da nije istina da se dzip zabio u zadnji dio kamiona. Prema hrvatskim izvjestajima, dzip je udario u branik kamiona, zatim se podvukao pod njega i udario mu u lijevu gumu, da bi potom krov dzipa udario u pod prikolice. „Vecer“ je objavio policijsku fotografiju kamiona sa mjesta nesrece koja pokazuje da takvog udara nije bilo. Vidi se da je kamion potpuno neostecen, netaknuti su svi njegovi zadnji dijelovi. Sve je na svom mjestu. S druge strane, dzip tezi od dvije tone, je na Tosetovoj strani potpuno smrskan kao da je od folije, a na kamionu se niti tocak nije udubio od udara. „Vecer“ pita: „ Kako je to moguce?“
Ocigledno je da dzip nije udario u kamion vec je najvjerovatnije bilo suprotno: kamion je udario u dzip „Vecer“ svoju ekskluzivu dokazuje i snimcima koje je objavila hrvatska „Nova TV“, jer u njima vide potvrdu svoje tvrdnje da je doslo do bocnog udara. Dodatno objasnjenje fotografije nedvosmisleno pokazuju da su ostecenja na kamionu sa njegove lijeve, a ne zadnje strane. Kontakt između dzipa i kamiona bio je bocan. Dzip je u trenutku udara bio pored a ne iza kamiona, tvrde Makedonci.

Makedonski list se poziva i na rijeci strucnjaka jednog osiguravajuceg drustva koji kaze da postoji osnovana sumnja da je doslo do zanosenja zadnjeg dijela kamiona koji je udario u desni dio dzipa i odgurao ga na bankinu sa lijeve strane. „Vecer“ podsjeca i da je Tosetov vozac osumljicen, a da je vozac kamiona na slobodu. Tko je presudio prije vremena, pita se makedonski list?

Ni nakon sto su iz Hrvatske demantovali/opovrgnuli navode da je kamion udario dzip, makedonski list „Vecer“ ne odustaje od teorije zavjere, po kojoj su hrvatski istrazni i pravosudni organi, uz pomoc medija pokusali da zataskaju pravu istinu o pogibiji Toseta Proeskog. Ne prestaju da optuzuju, usput pronalazeci nove rupe u ovoj tuznoj i cini se nedovrsenoj prici.

Osvrcuci se na izjavu sudskog vjestaka Darka Konjevica o tome da je dzip, krecuci se brzinom od 171 km. na sat udario u zadnji branik kamiona koji se kretao duplo sporije, a potom se podvukao pod kamion i udario u njegov zadnji tocak „Vecer“ navodi:

- Prema rijecima vjestaka, Tose je poginuo u trenutku kada je prednji dio dzipa udario u sanduk kamiona, jer je dobio udarac u glavu. Ali, Tose je lezao na suvozacevom sjedistu, koje je bilo u potpunosti spusteno, pa je nemoguce da je udario glavom. Hrvatska ima solidan pravni sistem i iskusne strucnjake, zasto onda u ovom slucaju ima toliko gafova/gresaka? Tko ima koristi od toga da nema izjava ucesnika/sudionika nesrece, da nema solidnog istraznog postupka – pita se „Vecer“ i zakljucuje kako je jedini dobitnik u cijeloj prici firma Folksvagen (Volkswagen), jer tko ce se sada sjetiti da je tuzi zbog neotvorenih zracnih jastuka kad nema ni izjava svjedoka.

Kako ce se ove prepirke zavrsiti ostaje da se vidi, ali kako vrijeme prolazi, sve vise poprima aspekt međunarodnog sukoba Makedonije i Hrvatske.


11. TAJNA TOSETOVOG SEFA


Mnogo buke u medijima diglo se i zbog famozne krađe dokumenata iz torbice Tosetove menađerice/managerice. Naime, Ljiljani Petrovic je netko, dok je u soku lezala u bolnici, iz torbice ukrao ugovor o novogodisnjem koncertu u Crnoj Gori. Nedugo zatim, dijelovi tog ugovora pojavili su se u hrvatskim medijima „Fokus“ i „Nova TV“.

Menađerica/managerica nastradalog pjevaca Ljiljana Petrovic je 22. septembra/rujna ugovorila Tosetov novogodisnji koncert u hotelu „Palas“ u Petrovcu. Prema ugovoru koji je objavila hrvatska „Nova TV“, Petroviceva je od „Budvanske rivijere“ trazila 45.000 tisuca eura u roku od 5 dana. U tom poduzecu tvrde da su joj novac uplatili unaprijed, a da ga ona nakon smrti Toseta nije vratila. Direktorica za odnose sa javnoscu petrovackog hotela „Palas“ Tijana Kotarac potvrdila je pricu za „Pravdu“.

- Angazirali smo Toseta, jer je velika zvijezda. Bili smo presretni sto ce on
zajedno sa nama proslaviti Novu godinu. Tose je dosao u hotel i dao je pisanu suglasnost menagerici Ljiljani Petrovic da potpise ugovor o njegovom nastupu. Sve je bilo po zakonu. Uplatili smo na njen racun 45.000 eura i podmirili nase obaveze prema drzavi.

Poslije pogibije makedonskog pjevaca, management „Palasa“ razgovarao je sa gđom. Petrovic kako bi im vratila uplaceni novac.

- Imamo jak advokatski tim, oni su vec razgovarali sa gospođom Petrovic o
vracanju novca. Dogovor je postignut. Za nekoliko dana novac ce biti vracen i ne postoji nikakva mogucnost da Ljiljana izbjegne vracanje – uvjerena je Tijana Kotarac. Ona dodaje da je za Tosetov nastup vladalo veliko interesiranje/interes.

- Tose je bio velika zvijezda. Postojao je interes da se on pojavi na sat vremena na trgu u Budvi i tako obraduje oko 150 tisuca ljudi koji bi uzivali u njegovoj pjesmi – kaze Tijana Kotarac.

Prema nekim izvorima, Tose je imao rasprodane termine do aprila/travnja slijedece godine, i vise od dvadeset ugovorenih koncerata. Za vecinu je, kao i u crnogorskom slucaju, novac uplacivan unaprijed, tvrdi makedonski novinar, koji je pratio cijeli slucaj Zoran Bozinovski. Pitanje je gdje je taj novac?

- Ljiljana je za Tosetove nastupe novac uzimala unaprijed. Objavljeni ugovor sa Crnom Gorom je dokaz kako je ona radila sve ove godine i to je dokaz da ona ima novca na racunima. Makedonija i porezna uprava moraju sprovesti financijsku istragu i utvrditi koliko je novca ostalo iza Toseta Proeskog – stav je novinara. Tosetova familija/obitelj, kako kaze Bozinovski, o tome ne zna nista.

- Porodica/Obitelj nista nije znala sve do nedjelju dana poslije tragedije, dok im ja nisam pokazao taj ugovor. Oni nisu ni znali o cemu se radi. Znali su samo da ce Tose pjevati u Budvi. Tose je bio zrtva jako pohlepne menagerice koja nije imala limita u njegovom neprestanom izrabljivanju. Kako bi umirio savjest, Tose je cesto pjevao na humanitarnim koncertima – naveo je Bozinovski. On podsjeca da je firma Ljiljane Petrovic „Final Cut T.“ produkcija samo cetiri dana nakon tragedije, trazila od Makedonije da joj se zbog novih okolnosti nastalih smrcu njenog ekskluzivnog klijenta, oprosti dug, za porez koji iznosi cak 180 tisuca eura. Makedonska vlada je protestirala i obavijestila da premijerov kabinet nije nadlezan za otpisivanje dugova.

Zbog izjava novinara Bozinovskog o navodnim poslovnim malverzacijama Ljiljane Petrovic, o njenom navodnom nehumanom i kriminalnom ponasanju prema pokojnom pjevacu, njen advokat Gordana Grubesa ce traziti izvinjenje svih medija koji su se tim informacijama koristili.

- Bozinovski nema pravo da manipulira ugovorom sa Crnom Gorom koji je pravno valjan i da u javnost iznosi cjelokupno poslovanje gospođe Petrovic. Iz jednog pravno ispravnog posla gospodin Bozinovski je izvukao nicim utemeljene zakljucke, a o tome kakvi su njegovi motivi ne zelimo komentirati – rekla je Gordana Grubesa.


- Covjek koji je bio u stanju da kaze da je Tose pjevao na humanitarnim koncertima, jer je tako pokusavao da umiri griznju savjesti dovoljno govori da je taj covjek morbidan i zlonamjeran – rekao je advokat Miroslav Vujic, dodajuci da ce zbog krađe dokumenta i ugovora pravni tim i Tosetov manager podnijeti tuzbe.

O odnosima Toseta Proeskog i njegove managerice Ljiljane Petrovicdobijali smo zaista razlicita misljenja. Dio sagovornika „Pravde“ je upravo gđu. Petrovic krivio za Tosetovu smrt, jer misle da ga je previse forsirala. Pa tako, njegova strina Antina kaze da između brojnih nastupa nije stizao ni da se odmori.

- Ona ga je iscrpila, stalno je bio na koncertima i gostovanjima bez pauze. Zdravko Colic je bio u pravu kad je za ovu menagericu rekao: Mene je orobila, a Toseta je ubila – zalila se Antina. Ona kaze i da Ljiljana Petrovic nije dobrodosla u kucu Proeski i da u Krusevo nije dolazila, vec je samo ostavila cvijece ispred Tosetovog stana u Skoplju. S druge strane, Tosetov prijatelj iz Zagreba Miroslav Popovic, koji ga je uvijek pratio na putovanjima u Hrvatskoj to negira.

- Zelim da demantiram/opovrgnem izjave da je Ljiljana u svađi sa Tosetovim roditeljima. Zaista ne znam sto ih je navelo da to izjave. Ljiljana je bila na sahrani/sprovodu, pridrzavali su je sa svih strana, jer je bila potpuno slomljena i nije mogla ni da stoji. Bila mu je prijateljica, cesto vise i od sestre, a nekad i vise od rođene majke – rijeci su Popovica. I Tosetov zet Slaven Risteski kaze da u Krusevo dolaze razne glasine, a da familija svaki put tuguje kad cuje sto se sve prica o odnosu sa Tosetovom managericom i ljudima koji su bili oko Toseta.

- Mi razgovaramo i sa Ljiljanom Petrovic, managericom, i sa Tosetovom djevojkom Andrijanom Budimir. Redovno se cujemo, svi razgovaramo. Nikome od nas nije lako. Tosetovom prijatelju Đoletu, koji je vozio auto nista ne zamjeramo, sve smo prepustili pravosuđu, neka oni odrade svoje.


12. LEŠINARI


-Nije prošlo ni nedjelju dana od tragedije, a Tošetova prodica se već našla na udaru „lešinara“, zlih ljudi kojima ništa nije sveto, navodi se u tekstu jednog skopskog nedeljnika. Autor teksta tvrdi da su lešinari nagrnuli u Kruševo gdje od porodice makedonskog Jamesa Dina traže novac, usluge i suradnju.
-Branimo se kako znamo. Ne želim ni da čujem za te ljude koji se sad predstavljaju kao Tošetovi prijatelji ili suradnici. Nemam snage za život, a kamoli da slušam što traže – piručili su Proeski.
-U makedonskim medijima već su se pojavile izjavile pojedinaca koji tvrde koji su „zadužili“ Tošeta.
-Imao onih koji kažu da su Tošetu posudili po više tisuća eura, ili im je ostao dužan kad je od njih kupovao instrumente. Jedan slikar je porodici Proeski poručio da mu je Toše dužan 6.500 eura za portret koji je slikao po narudžbi pokojnog pjevača. Svi oni navodno, imaju razumijevanje za tugu koja se nadvila nad porodicu pokojnog mladića, ali inzistiraju da im se vrati njihovo. Za sada Domeniki i Nikoli rođaci i prijatelji uspijevaju da odbiju sve te lešinare, ali to ne umanjuje činjenicu da su izloženi i takvim naprijatnostima – navodi se u tekstu.

-Toše Proeski nije ostavio testament, pa trenutno nije moguće da se procijeni imovina kojom je raspolagao. Makedonska vlada priprema osnivanje fonda koji će nositi ime tragično preminulog mladog pjevača.
-Upravljanje fondom bit će povjereno predstavnicima vlade i članovima porodice Proeski. Prvi zadatak nam je da utvrdimo imovinu kojom je Toše raspolagao. Potrebno je da posjedujemo sve ugovore koje je imao sa raznim izdavačima, sponzorima i poslovnim partnerima. Uporedno sa tim, zaštitit ćemo njegova autorska i izdavačka prava. Tek kad sve to bude regulizirano, preći ćemo u drugu fazu, u kojoj je predviđeno da nastavimo sa humanitarnim akcijama kakve je vodio Toše – rekao je predstavnik makedonske vlade advokat Borislav Mitkovski. On kaže da je osnovna namjera osnivanja fonda „Toše Proeski“ da se zaštiti njegovo djelo.
-Nije prošlo ni pet dana od Tošetove sahrane, a na internetu su se već pojavili snimci njegovih pjesama koje još nisu objavljene. Poduzeti ćemo sve da spriječimo takvu zlouporabu. Vlada je pripremila cijeli projekt uz suglasnost porodice Proeski – rekao je Mitkovski.
-Za nekoliko dana bit će otvoren i Tošetov privatni sef u prisustvu članova njegove najuže porodice. U tom sefu se navodno nalazi poznati album na engleskom jeziku koji
je Toše trebao objaviti. Možda će u sefu biti pronađene i neke Tošetove privatne stvari koje će razotkriti neke tajne i nedoumice.


Andjelcic: komentar modifikovan dana: 2010-11-03, 00:01; prepravljeno ukupno 5 puta
Na vrh Go down
https://todortoseproeski.serbianforum.info
Dudica
Admin
Admin
Dudica


Posts : 809
Join date : 2010-09-24
Age : 35
Location : Srbija

Knjige "Balkanski Anđeo" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Knjige "Balkanski Anđeo"   Knjige "Balkanski Anđeo" Empty2010-11-02, 23:35

13. BOL PORODICE PROESKI
( I – poglavlje )


I dok u zvanicnom Skoplju brinu o Tosetovoj ostavstini, Krusevo i dalje tuguje. Do tog malog skijaskog centra nije lako stici, ali to ne sprijecava brojnepostovatelje angela, kako su Toseta mnogi zvali, da iz raznih krajeva satima putuju i poklone se na njegovom grobu. Covjek koji sređuje groblje prica za beogradski dnevni list „Pravda“ da guzva ne jenjava (ne smanjuje). Kaze da ljudi dolaze organizirano autobusima iz raznih gradova.

- Dolaze svi, i Srbi, i Hrvati, Bosnjaci......dolaze cak i Albanci! Iz raznih krajeva autobusima stize kolona ljudi da mu pjevaju na groblju. Zbog onih koji su tu i uvece, osigurali smo rasvjetu. Cijelu noc ovdje ima ljudi. Uvijek ga neko cuva – kaze grobar.

Jedan prodavac cvijeca rekao je da je poslije Tosetove smrti prodao toliko cvijeca da ce svoju nezaposlenu zenu i cetvero djece mjesec dana moci da prehrani i da kupi ogrijev za zimu.

- Bio je andjeo na zemlji, pomogao nam je na sve nacine, muzikom koju smo voljeli i kojom smo se ponosili kad se slusala izvan granica Makedonije, vjerom da se postenim radom moze ostvariti svaki san. Tose je sad andjeo na nebu, jer i siromasnima poput mene pomaze da prezive – zahvalan je bio prodavac.

Posjetili smo Krusevo i na sedmodnevni pomen. U malim grupama ljudi su polako pristizali. Dolaze sa cvijecem...i suzama. Mirjana Kimovska stigla je iz Prilepa sa sinovima:
Nisam mogla da dođem na sahranu zbog posla. Bilo mi je jako tesko i morala sam doci danas. Ovo je veliki gubitak za Makedoniju, za sve nas – kroz suze prica Mirjana.

Nedaleko od groblja nalazi se spomenik posvecen Krusevskoj revoluciji za vrijeme Osmanlija po kojoj je ovaj grad poznat. Kustos, Viktorija Peti prica nam da postoji ideja da se napravi spomen kuca u kojoj bi bili svi Tosetovi pokloni, nagrade, privatne stvari...

- Djeca donose plisane medvjedice, crtaju poruke i ostavljaju ih na grobu. Sve to skupljamo i ubrzo cemo napraviti nesto poput muzeja.

Ona nam objasnjava da je Tose bio veliki vjernik i da je pomagao izgradnju manastira „Svetog Sotira“ nadomak Kruseva.

- Vise od deset godina se gradi taj manastir. Svi pomazemo, a Tose najvise. Sada ce se ubrzati zavrsetak, jer on je bas to zeljno cekao. Kada god je bio u Krusevu svaki dan bi tamo odlazio i molio se – kaze ona i dodaje da je i nju redovno posjecivao.

- Poslije svake turneje i nastupa on bi dolazio kod mene i do detalja mi prepricavao kako je bilo. Uvijek mi se zalio da je naporno da stalno putuje, ali da se isplati.

Direktorica krusevskog muzeja Kaljopi Bojcinovska, sjecajuci se druzenja sa Tosetom, kaze da je ponosna sto je poznavala nekog kao sto je Tose.

- Pitala sam ga odakle mu tolika energija, a on mi onako, sa osmjehom kaze, ne znam, takav sam – prica Kaljopi i dodaje da vjeruje da je Tose imao energiju sveca.

O njemu cijelo Krusevo ima samo rijeci hvale, Kaljopi kaze da je uvijek bio nasmijan, da je zaustavljao ljude da se pozdravlja sa njima, da je prilazio svakome tko nije nasmijan, pricao im je sale dok god ne bi vidio da se ljudi smiju.

- Jedino sto ga je nerviralo je to sto nije dobro govorio srpski. Gledao je emisije koje se snimaju u Beogradu i stalno je brinuo zbog loseg akcenta. Pricala sam mu da odlicno govori srpski i da je sa tim akcentom simpatican, da mu ljudi u Srbiji ne zamjeraju na akcentu, da je to simpaticno. Ali nije vrijedilo, zelio je da govori savrseno da niko ne pomisli da je nepismen – prica Kaljopi.

Krusevcani se sjecaju prvog Tosetovog koncerta koji je prije sedam godina odrzao u rodnom gradu.

- Tog dana lijevala je kisa kao iz kabla. Tose nije zelio da odlozi koncert, zelio je da pjeva bez obzira koliko ljudi dođe. Ali cijeli grad je dosao. Nikome nije smetala kisa, a Tose nam je pjevao satima – ispricali su nam mjestani Kruseva.

Na sedmodnevnom pomenu nad Tosetovim grobom stotine ozaloscenih. Jecaji su utihnuli kada su pristigli roditelji preminulog. Tose je licio na oca. Prepoznaju se iste crte lica. Majka i sestra od suza jedva disu. Grle veliku fotografiju i ponavljaju: „Cedo moje..zlato....“

- Bozja ruka je uzela moga sina – govorila je nad grobom Tosetova majka vrlo nepovezano, i ne slusajuci pitanja novinara jednog makedonskog nedjeljnika.

- Ne znam kako cu prezivjeti sve ovo. Ne mogu bez mog ceda. Ne znam ni kako sam ovoliko izdrzala. Ne mogu da shvatim zasto se ovo dogodilo. Vjerujem da je to sudbina, volja Bozja, ali zasto? Pa, Tose je bio kao Andjeo, nikad nikome nista nije nazao ucinio. Ne znam... – govori Domenika. Ona vise vremena provodi na grobu zbog sina nego u kuci. Iako je pod sedativima, ne moze da se smiri.

- Ne znam niti koliko je vremena proslo. Tuga, tuga je sve sto osjecam. Srce zeli da pukne. Sjedim ovdje i gledam, a nikog ne vidim i ne cujem. Kao da sam i ja na granici dva svijeta. Boze, zasto si uzeo cedo moje? Boze, neka moj Tose bude uz tebe, uvijek te je volio – ponavlja majka cije se lice stalno grci od bola, a glas joj nestaje. Domenika kaze da joj je nocu najteze.

Samo cekam da svane, pa da idem na grob. Sjedim u Tosetovoj sobi, gledam slike i ne vjerujem da ga nema, da ga nikad vise necu vidjeti. Tamo, u njegovoj sobi, osjecam kao da je tu, kao da ce svaki tren uci na vrata i nasmijati se, sunce moje. Njegov duh je stalno uz mene. Sve cekam, dogodit ce se nesto, nije moguce da je kraj – jeca Domenika Proeski.

Mesec dana od nesrece


Glavna ulica koja vijura gradom vodi do groblja. Svako jutro i poslepodne posecuje ga porodica Proeskog: majka Dominika, otac Nikola, sestra Dori sa suprugom, tetke, sestrici…Na licima Tosinih roditelja patnja je ostavila traga. Smrsili su, svaki dan oplakuju sina. Sa njima na grobu placu ucenice, penzionerke. Tosatovi prijatelji koji odrzavaju gorb.Ljudi uz vence i bukete na grobu ostavljaju slike Bogorodice, brojanice, figure andjela, srca dolaze iz svih krajeva bivse Jugoslavie. Majka i otac jednako tuzni odlaze sa groba u smaragdnozelenom golfu koji je Tose kupio ocu na dar.
Porodicnu kucu preminulog pevaca, smestenu u gornjem delu Kruseva, od ostalih u nizu izdvaja samo Tosetova slika na kapiji. Kuca je velika, lepa dvospratna.Skoro renovirana. U dvoristu je nekoliko sarplaninca, medju njima i zlatni petriver Bas koga je Tose davno doneo iz Beograda. Ne laju. Navikli su na strance koji danima prolaze kroz dvoriste.
Majka i otac zive u prizemlju. Do Tosetovog stana na spratu vode drvene stepenice. Na podu jos stoji Tosetova putna torba, neotvorena. Niko nema snage da je raspakuje. Tosetova omiljena feneder gitara prosa je bez ogrebotina. Na njoj su otisci pevacevih prstiju, i njegova duga trepavica.Zalepili su je za gitaru da tu ostane zauvek.
Tosetov apartman cav sija od beline i svetlosti. Trosedi i fotelja od bele koze, svetao tepih…Niski stolic prekriven je gusto heklanim stoljakom. Odudara, ali rucni rad je ovde tradicija. I Tose je to postovao. Na policama Tosetove fotografije. Na svakoj je nasmejan. Na jednoj, iz osnovne skole, izmedju veselih decijih likova prepoznaju se njegove okice i blagi osmeh malog djaka. Pored te e Tosetova omiljena fotgrafija u iscepanim farmerkama, koje mu je baka jedno jutro zakrpila, jer nije htjela da joj unuk, zvezda, hoda ulicama pocepan.
Njegovi najblizi rodaci sede u toj sobi i cute. Ne progovaraju. Svaka rec je suvisna i svi misle isto: “Tose je bio previse savrsen da bi ziveo u ovom svetu pdjavih ljudi.” U beloj koznoj fotlji sedo o Tosetova sestra Dora. Ona sa suprugom Slavenom Risteskim e sinovia Kristijanom i Nikolom, zivi blizu kuce njenih roditelja. U ispovesti za makedonski dnevni list “Dnevnik” prica o catastrofi koja ih je zadesila.
-Bila sam na poslu. Pozvalo me dete iz komsiluka koje mi je reklo da majci nije doro.Uplasila sam se, porcela sam da zovem mamu i tatu na mobilni, ali niko mi se nije javljao. Tracala sam ulicama a ljudi su me gledali i placali. Nisam znala sta se desava, prisao mi je jedan covek i rekao: “Brat ti je poginuo”. Kad sam stigla kuci, zatekla sam roditelje u podrumu na podu kako jecaju. Zvala sam rodbinu i prijatelje da mi kazu da nije istina da je Tose mrtav. Nazalost, svi su mi rekli da mog brata vise nema. - seca se Dori i jeca.
-Tog dana, 16 oktobra, srusio nam se svet. Otac je bio u soku do sahrane, tad se nakratko trgnuo, trazio je da otvore sanduk da poslednji put vidi sina. Majka se drzila nesto bolje prvih dana, ali sada mi se cini da je tuga za sinom ubija. Ona najteze podnosi ovu tragediju- prica Tosetova sestra Dora i nastavlja da ona nije imala snage da pogleda brata u kovcegu. Kaze, mozda je bolje tako, pamtice ga onakvog kakav je bio za zivota. Lep,mlad i nasmejan.
-Tesko mi je da govorim jer mi se cini da ma sta da kazem nema smisla. Misli mi zappavo i ne dolaze, jedino sto osjecam je beskrajna ljubav prema mom jedinom bratu. Tose je bio moj mladji brat, ne zvezda. Kao deca nikada se nismo potukli, ne pamtim da se ikada naljutio, bio je miran kao jagnje, a tako energican na sceni. Secajuci se proslosti kada su ona i brat u siromastvu, Dori se otima osmeh.
-Secam se dana kada je Tose rodjen. Nekoliko dana nakon njegovog rodjenja baka i ja smo cekale mamu da se vrati iz porodilista u Prilepu. Danima sam pred toga cistila kucu i spremala sve za bebin dolazak. Tose je bio mirno i veselo dete, osmeh mu nije silazio sa lica. Stalno je nesto pevusio. U kuci smo svi pevali, kada je Tosetova karijera krenula, zvao me je da mu pevam pratece vokale. Moj domet bilo je pevanje deci u vrticu u Krusevu u kome radim kao vaspitacica. Sada sam zamukla, nikad vise nikome necu pevati- prica Tosetova sest godina starija sestra .
Tose je bio bezgresan. Ne pamtim da smo se kao djeca ikada posvadjali. Pre bih rekla da smo bili previse vezani. Popularnost ga nije promenila. Naprotiv. Kada je sa mojom decom setao Krusevom, zastajao je da se na ulici pozdravi sa svakim covekom. Za svakoga je imao osmeh, svima je govorio: gledajte kako je lep dan, volite se ljudi. Cesto mi je govorio:” Ceco, moja misija je da sirim ljubav i da naucim ljude da se vole.” Dora kaze da je Tose bio veoma vezan za roditelje.
-Voleli su ga beskrajno. Za svaki potez koji je u zivotu zeleo da napravi pitao je majku za mislenje. Porodica mu je bila na prvom mestu.-
Koliko su bili bliski svedoci i jos uvek veoma tesko zdrastveno i psihicko stanje Domenike i Nikole. Majka u suzama. Ne jeca, suze same liju niz obraze. Ne progovara, ne jede, ne pije. Snagu cuva da svako jutro i predvece ode sinu na grob. Da mu zapali svecu i poljubi krst. Otac cuti i gleda u pod pognute glave. Od kada je saznao da je izgubio sin ani rec nije rekao. Kazu, zanemeo od tuge za svojim andjelom. Nikoga nije optuzio, nikome nije zamerio. Nema snage. Na grob kad ode nemo stoji pred sinovljevom slikom. Poljubi je i dugo je bez reci grli. A onda stoji, cuti i samo gleda. I tako svaki dan…
Dora prepricava Tosetov poslednji dan u Krusevu. Kaze da je ceo dan proveo sa Andrejom, sinom od mamine sestre i njegovim drugovima. Igrali su odbojku, popili pice u “Planetu”, Tosetovom omiljenom kaficu. Voleo je da sedi pored sanka, da pijucka nes kafu, ponekad bi popio neki gin ili domaci rakiju. Cesto je, kazu, znao da se prihvati mikrofona i spontano sapeva.
-Uvek je bio raspolozen za druzenja. Svi su ga voleli, sa svima je lepo pricao. Medjutim, umor se video na njegovom licu. Kod kuce je bio tih. Ranije kada je dolazio kuci sedeo je pored sintisajzera i pevao. Ovog, poslednjeg puta bio je premoren, zamisljen i tih. Pitala sam ga dali ga nesto muci. Rekao je da je zivot lep i da bi voleo da potraje jos malo. Pitam ga zasto tako prica, a on mi kaze: “Mnogo mi je lepo, vidi kako nam je Bog pomogao, sad mozemo da zivimo lepo. Bog mi je podario toliko lepih stvari. Jas vas mnogo volim, volite li vi mene?” Majka mu je na to govorila: “Tose, ti si veliko dete, sto se ne zenis, sine, vreme ti je?”A Tose njoj kaze: “Majko, mislim da cu samo vas moci da volim ceo zivot.” Pitala sam ga sta mu je, sta ga muci, da li mogu da ga slusam da mu malo olaksam, a on je samo slegnuo ramenima, nije mi nista rekao- Dora misli da je Tose predosecao svoju smrt.
-Kada smo pre nekoliko meseci renovirali roditeljsku kuci, zvala sam ga da mu kazem koliko je lep njegov sprat. Rekao mi je: “Raduj se, Ceco, to ce biti tvoje.” Pitala sam ga zasto tako govori, ali odgovor nije mi dao. Posle toga dosao je u Krusevo. Zvao me je da dodjem kuci na rucak, kaze – dodji brzo, jer ces uskoro moci da me gledas samo na slikama. Majka ga j nekoliko dana pre nesrece sanjala, ali je u snu bio devojcica obucena u dugu belu kosulju sa oreolom na glavi. Drzio je casu u ruci nudeci joj da pij. Tose joj rekao :”Ti si ta koja treba da ispide ovaj pehar.”-Majka je popila sve iako je ukus tog pica bio grozan,- prica Dora ne znajuci sta je taj cudan san tacno mogao da znaci. Govorila je i da je tose bio veliki vernik i kako je kad god je bio u Krusevo,odlazio u manastir “Preobrazdenie”.
-Trazio je mir od Gospoda i pomoc da savlada tremy koju je imao pred nastupe. Stalno je putobao, a plasio se aziona. U svim torbama koje su nam pratili posle saobracajne nesrece imao je krstove i ikone. Jutrom, kad je odlazio u manastir lezao je satima pred oltarom. Tati je rekao da mu prija mir da mu je lepo i da ce se tu kad tad vratiti. I u kuci je stavio lustere kao sto su u crkvi, asociali su ga na spokoj koji je pronalazio u manastiru.
Tose je bio mnogo vezan za Dorine sinovie Kristijana i Nikolu. Govorio je da ce jedan biti maneken, a drugi pevac, kao on. Kad god je dolazio u Krusevo, sestrici se nisu odvajali od njega.. Tose je ucio Kristinjana da svira gitaru, cesto su pevali zajedno. Kad kod je dolio sa putovanja nosio je pune torbe poklona za sestric. Kristijan mnogo lici na Toseta kad je bio malo.
-Moj ujak je bio najbolji. Polonio mi je 20 mikrofona, ucio me je da sviram gitaru. Prva pesma koju me je naucio jeste “Tvoji poljupci na mojoj beloj kosulji”. Cesto smo pevali zajedno. Tose mi je ucio i kung-fu. Iz Australije mi je doneo album “Metalike”. Obecao je da ce mi napraviti pesmu za festival. Vece pre nego sto je otisao iz Kruseva pevali smo zajedno. Pekao je da ce mi kupiti igricu sa avionima kad se vrati od Hrvatske- prica Kristijan, dok njegov mladji brat Nikola samo gleda fotografije ujaka i povremeno ih ljubi. Dorinog supruga Slavena i Toseta vezivalo je iskreno prijatelstvo. Ucio je Toseta borilackim vestinama. Kaze i to mu je dobro islo.
-Krusevo je lovacki kraj, cesto smo nas dvojica isli u lov, mada je Tose te izlaske koristio za setnju po prirodi. Voleo je zivotinje, posebno sarplanince, imao ih je desetak. Bio sam prijatelj, vozac, obezbedjenje, znam sam sve njegove devojke i ljubavne tajne. Tose je imao oci koj se uvek smese, ali kad bi video neku devojku koja bi mu se dopala, okice mu se zacaklile. Decacki je tada govorio, ova mora biti moja- prica Slaven. Dodaje da je Tose voleo automobile, motore i mobilne telefone. Cesto ih je menjao, a kad ih izgustira, stare je poklanjao rodbini. Na Slavenovu pricu nadovezuje se Viktorija Nikoloska, sestra Tosetove majke Domenike:
-Najteze je sto je cela bivsa Jugoslavija za Tosetovu smrt saznala pre nas. Kada su iz “Aword” produkcije nazvali kuci, javio se Tosetov otac. Kratko su ga obavestili sta se dogodilo i izjavili su saucesce. Nikola i Domenica su se srusili, satima su bez prekida plakali. Svi imamo osecaj kao da je Tose orisao na turneju sa koje ce se uskoro vratiti, da ce uskoro nazvati i kazati mami da mu napravi sarmice u listu od loze i tortu sa visnjama.
Te veceri, pred polazak na put bez povratka, govorio je svojima:
- Bas mi se ne ide iz Kruseva. Voleo bih jos da ostanem kuci, da sedim sa vama, da ricamo.
Andjeo je sada kuci, spava u svom Krusevu, zauvek, iznad oblaka…



13.(3.) Četrdesetodnevni pomen


-Ni 40 dana od Tošine smrti tuga u Kruševu ne jenjava. Ekipa „Pravde“ je i tog dana posjetila obitelj Proeski. Tošina rođena sestra Dora sa tetkom Viktorijom ih je dočekala. Gledaju naše novine i tekstove koji su napisani o Toši. Dora miluje bratovljeve slike i plače. Reda novine po Tošinoj klavijaturi. Tetka Viktorija priča kako je Toše volio Beograd, da im je drago da u Srbiji nisu zaboravili Tošu.
-Svakog dana saznajem koliko je Toše bio veliki. Ljudi stalno zovu, da se zahvale za sve što im je Toše pomogao. Nismo ni znali da je gradio puteve, kome je sve plaćao liječenje – priča Tošina tetka Viktorija. Javljaju se, kaže, i oni ne tako dobri ljudi.
-Ovu kuću sad zovu svakakvi. Hoće na Toši da se zarade, da im Toše vrati novac, traže od Domenike Tošine stvari – priča Viktorija dok grli Doru. Pitamo da li se javlja Andrijana, Tošina djevojka.
-Bila je na sahrani – kaže Viktorija. Na pitanje da li se čuju, da li će Andrijana doći na pomen, Dora iViktorija šute, samo sliježu ramenima. Ni Tošin vozač Georgije Georgijevski se nije javljao.
-Dolazila je Đoletova majka da izjavi saučešće. Kazala nam je da se Đole oporavlja i da će dati izjavu policiji, da će sve što zna reći na sudu. Ali Đole nije svraćao, nije nam se ni
javljao – priča nam Viktorija. Tošin miljenik, Dorin stariji sin Kristijan, neće da skine crninu. Hoće da ožali ujaka koji mu je obećao da će biti njegov nasljednik.
-Otkada je čuo da je Toše poginuo Kristijan ne prestaje plakati. Neće nu u školu da ide, plaši se da će mu i majka otići kod Toše, da će ostati sam – kaže Viktorija
-Pored Tošinog groba dežuraju stražari. Smjenjuju se na šest sati. Sklanjaju se samo kad dođu Tošini roditelji. Grob je zatrpan cvijećem, plišanim medvjedićima, vaznicama sa cvijećem. Pored križa stoje poruke djece sa Palilule, Beogradskog naselja, koja su za Tošu napisala pjesmu. I mališani iz Umaga napisali su stihove za Tošu. Poruke su ostavljali Srbi, Hrvati, muslimani, neki su čak iz Njemačke i Australije dolazili u Kruševo da se poklone Toši.
-Od trenutka kad smo čuli da je Toše poginuo, za njim plače cijela Makedonija. Ali sada je njegova duša među anđelima – rekao je otac Stefan na četrdesetodnevnom pomenu. Tošina majka Domenika dozivala je:
-Čedo moje, anđele moj, dođi, vrati mi se...

-Ni Nikola Proeski nije mogao da zaustavi suze. Njihovo stanje je sve lošije. Doskora nisu mogli prihvatiti da Toše više nema. Ali sada shvaćaju da se više nikad neće vratiti. Dora je sa svijećom u ruci nijemo stajala pored bratovog groba, dok su joj suze lile niz lice. Tisuće ljudi iz svih dijelova bivše Jugoslavije u kolanama su prilazili grobu da još jednom zapale svijeću. Na četrdesetodnevni pomen došli su i predstavnici makedonske vlade, Karolina Gočeva, Vesna Petruševska, Antonija Šola i drugi Tošini suradnici i prijatelji. Odbojkaši lokalnog kluba „Sinalko“ u dresovima su došli na grob bivšeg suigrača i zaštitnika. Na pomenu je bila i Ljiljana Petrović, Tošina menadžerica. Stajala je blizu porodice i bez prestanka plakala. Na izlasku sa groba se onesvijestila pa je kolima Hitne pomoću prevezena u bolnicu. Georgije, Tošin vozač nije bio na pomenu. Nije došla ni Andrijana Budimir, za koju neki tvrde da je Tošina posljednja i najveća ljubav, a drugi to negiraju.




Sve Tosetove ljubavi

Prvi put se zaljubio u Osnovnoj skoli u Krusevu. Bio je ocaran Despinom, sa kojom je godinama ostao dobar prijatelj. U trecem razredu srednje skolo, zaljubio se Blagicu. Sa njom je bio u vezi pet godina. Kada je postao popularan, Blagica nija mogla da se nosi sa obozavatljkama, pa su odlucili da prekinu. Potom se zaljubio u prelepu rukometasici Andrijanu Budimir. Nakon raskida njihove trogodisnje veze 2005. godine, bio je u vezi sa makedonskom manekenkom Blagicom Micevom. Ona je povremeno bila ljubomorna na rukometasicu, smatrajuci da jos neceg ima ima medju bivsim ljubovnicama. Zabavljao se i sa izvesnom Bojanom Tefcevom, a privalo se da je bio u semi i sa Rumjanom Peve, bugarskom manekenkom koja se pojavljue u spotu “Ko ti to grize obraze”. U jednom trenutku se pojavio i trac da je izvesna slovenacka manekenka Andrea rodila njegovo dete, ali je Tose to dementovao. U poslednjem intervjuu, vece pred smrt, Tose je rekao da nema devojku.
Medjutim, nekoliko dana nakon tragedie, dve godine starja Andrijana Budimir otkrila je u intervjuu za hrvatski list “Nacional” da su ona i Tose pocetkom godine obnovili vezu i da od aprila zive zajedno u Tosetovom stanu u luksuznom naselju Zlokukani u Skoplju. Govorili su, kaze, cak o vencanju i deci. Otkrila je da je sa Tosetom cesto posecivala njegovu porodicu u u Krusevu, i da su u njihovoj kuci cak poslednji put zajedno spavali, drzeci se celu noc za ruke. Istog dana kada je izasla Andrijanina ispovest za hrvatski nedelnik, na internetu se pojavila vest da je Tosetov zet Slaven Risteski zabranio Andrijani da udje u Tosinu kucu u Skoplju. Navodno se bojao da bi ona iz nje odneti “iPod” na kome je snimak novog Tosetovog albuma i pokusati da ga proda, pa je od policije trazio da zapecate njegov stan. Medjutim i Slaven i portparol makedonske policije Ivo Kotevski su to dementovali. I krugovi bliski porodici Proeski kazu kako je rec o lazima. Medjutim, oni naglasavaju da nije istinita Andrijanina izjava da je rivela sa Tosom. Ona je, tvrde, jos pre tri meseca iznajmila stan za sebe u Skoplju. A sa Tosetom nije bila u ljubavnim, nego samo prijateljskim odnosima, sto je i sam Tose izjavljivao u svoim intervjuima.
-U poslednje vreme mnogo se nagadjalo u mom zivotu, ali na tu temu ne zelim da diskutujem.
Andrijana Budimir nije dosla u Makedoniju zbog mene, ona ima druge planove, ali u poslednje vreme kao prijatelji provodimo mnogo vermena zajedno – rekao je Tose u svom poslednjem intervjuu. Oni koji su ga poznavali, tvrde da je nekadasnja rukometna raprezentativka Srbje bila njegova najveca ljubav. Razmisljali su o braku i deci, cemu suprotistavljala jedino menagerka Liljana Petrovic koja je smatrala da ce Tose zenidbom ugroziti karijeru. Sta je zaista tacno?Ako su oni zaista bili u vezi, zasto ju je Tose skrivao od medija?
Plavokosa rukometasica objasnila je u intervjuu za “Nacional” da e Tosetova menagerka kriva sto je njihova veza bila tajna.
-Liljana i jos neki ljudi iz njegovog okruzenja insistirali su da Tose ima imig slobodnog momka. On se tim nija slagao. Rekao mi je da pricekamo do Nove godine, da prodju svi njegovi concerti, pa ce staviti stvari na svoje mesto- kaze Andrijana. Priseca se kako je upoznala Tosu 2001. godine u jednom kaficu u Skoplju, gde je sa saigracicama iz skopskog kluba “Kometal” slavina osvajanje titule
prvakinja Evrope.
-Tose je te veceri pevao na trgu na kojem nam je organizovan nam docek. Oko tri sata ujutru smo se svi zatekli u istom kaficu. Nastalo j eludilo. Jedna moja saigracica povukla me je za ruku i upoznala sa njim. Dogodila nam se ljubav i to ona koja se radja samo jednom u zivotu – priseca se Andrijana.
Tose i Andrijana bili su u vezi tri godine, a onda je puklo. Presudila im je, pricalo se, razdvojenost, previse obaveza i premalo vidjanja, ali i obostrana ljubomora. Tose se okrenuo musickoj karijeri, a Andrijana sportskoj. Godine 2005. je potpisala ugovor sa spanskim klubom “Astrog Sagundo” i presella se u Valensiju. Medjutim, pocetkom 2007. godine izmedju nje i Toseta je ponevo zaiskrilo.
-Dve godine nismo bili zajedno, ali znali smo sve jedno o drugom.
Tose je ve vreme odrzavao kontakt sa mojom sestrom Senkom. Zivela sam y Valensiji, pa je Tose uporno pokusavao od Senke da dobije broj mog telefona. Govorio joj je „Ja Andrijanu toliko volim, a tebe bas briga“- ispricala je Andrijana. Do pomirenja je doslo u januaru.
-Senka me nagovorila da mu se javimo za rodjendan. Bio je toliko sretan sto sam my se javila, da je odmah dosao u Valensiju da mi to licno kaze. – I taj novi susret je bio pun emocija.
- Dok me mama vozila na aerodrom po Toseta, rekla sam joj da me se noge tresu od uzbudjenja. Kad ga je videla, mama mi je rekla: “Ne brini, sine, i njemu se noge tresu, nije mu nista bolje.”Tose je u Valensiju stigao 20 minuta po ponici. Bili smo toliko uzbudjeni da nismo mogli ni da progovorimo. Seli smo u auto, a zbog silnih emocija i treme samo smo cutali. On je gledao na jednu, a ja na drugu stranu. U tom trenutku sam pozelela da izmedju nas postoji pregrada. Nisam imala hrabrosti ni da ga pogledam.-Tose je tremu razbio na svoj nacin: pevanjem!
-On je napravio prvi korak. Poceo je da peva i pevao je celom putem do kuce. Bio je kod mene nezaboravnih deset dana. Potpuno se opustio. Radili smo one obicne stvari koje svi rade. Bio je mnogo sretan, jer je mogao opusteno da hoda gradom u kojem ga niko ne poznaje. Tada mi je rekao: “Vrati mi se da te napravim najsretnijom zenom na svetu.” Imala sam osecaj da one dve godine koliko nismo bili zajedno kao da nisu postojale- prica Andrijana.
Zbog Toseta, Andrijana je raskinula ugovor sa spanskim klubom i preselila se u Skoplje.
-Znala sam da vise ne mogu bez njega. U aprilu smo porceli da zivimo zajedno. Nije mi bilo tesko da se odreknem karijere, jer je Tose bio moj zivot.- Andrijana otkriva i da su Tose i ona zeleli decu, ali su zbog njegove karijere to odlagali.
-Pre nekoliko meseci, jedno vece je dosao i rekao mi da ima iznenadjenje za mene i da cekam u sobi na spratu. Mislila sam da je u pitanjiu neka torta. Posle nekoliko minuta se vratio i rekao mi da sidjem. U ruci je drzao malog zlatnog ritrivera. Rekao mi je “Evo ti kucence, barem za neko vreme da mi ne kukas za bebu.” Nazvao ga je Bas i obozavao ga je. Po ceo dan smo se igrali sa njim. A onda nedelju dana pre tragiche smrti, u jednom kaficu uzeo je mikrofon i rekao mi pred celim drustvom: “Jos godinu dana i hocu da mi rodis dete”.
Poslednju Tosetovu noc u Krusevu proveli su zajedno.
-Sledace jutro smo otisli u Skoplje da Tose da intervju za emisiju “Vrteleska”, a potom smo se pratili u Krusevo. Istusirali smo se i venerali. Stalno mi je ponavljao da mu se uopste ne ide u Zagreb. Rekla sam mu da se javi Zuhru i kaze mu da ce doci neko drugo vece. Bio je umorna i hteo je da ostane sa mnom. Ipak, odlucio je da ode i rekao mi : “Cekaj me tu i nigde ne idi.” Bio je totano sretan sto sam tamo. Tesko smo se razdvajali jedno od drugog. Neposredno pred put dao mi je kljuceve od svoje “bube”. Mnogo je voleo taj automobil jer je miglio da ima dusu- risecala se Andrijana.
O njihovoj ponevo rasplamsanoj ljubavi Andrijana je dala i dokaz: Tosetove posledne poruke na njenom mobilnom telefonu pune neznosti i ljubavi: “Andjele moj, volim te. Andjele nedostajes mi, princezo moja”, “Zivim za tebe, jedina moja. Volim te vise od svega”. Jednu od njih poslao joj je nekoliko sati pre nesrece. U njoj je pisalo: “Sve ima smisla otkad si ponevo u mom zivotu.”
-Nazvao me je kada su proli hrvatsku granici i rekao: “Lepo mi nankaj. I meni se spava. Volim te najvise na svetu.” I to je zadnje sto mi je rekao. – Dva sata kasnje i sam je utonuo u san, ali zauvek. Da je izgubila ljubav svog zivota, Andrijana je saznala od novinare koji su dosli ispred stana u Skoplju u kome je rivela sa Tosetom. Andrijanina prijatelica Indira Kastratovic ispricala je da je Andrijana istog dana, skrhana od bola otisla u Krusevo na sahranu. Nekoliko dana boravila je kod Tosetove sestre Dori i svakog dana nekoliko puta odlazila je na groblje.
U moru poluistina i spekulacija koje su usledile pojavila se i jedna da je Andrijana Budinir trudna. Vest koju su plasirali makedonski mediji, Tosatovi roditeli nisu imali snage da dementiraju, pa je to ucinila
Andrijanina majka Milena Budimir. Ona je za dnevni list “Vest” rekla da su to gluposti.
-Moja kcerka je skrhana tugom. Ona odbija da se bavi spekulacijama novinara. Ne gleda televiziju, ne cita novine, samo tuguje. Andrijana ima pravo na tugu, zato vas molim da je putite da tuguje - rekla je Milena.
Neistinama je bio revoltiran i Andrijanin ujak, Nenad Tatarski koji je optuzio Liljanu Petrovic da je dovorila lazi o odnosi njegove sestricine i Toseta Proeskog.
-Zaprepastila me je izjava Liljane Petrovic da Tose i Andrijana nisu bili u vezi. Pomirili su se ove godine u Valensiji, Tose je otisao kod nje u Spamiju. Na njegovi molbu Andrijana je raskinula profesionalni ugovor na svoju stetu. Samo tako su mogli da budu zajedno, a Andrijana je na topristala – prica Nenad Tatarski. Andrijanin ujak tvrdi da je Liljana Petrovic na sve nacine pokusavala da je odvoji od Toseta.
-Upadila im je u kucu bez kucanja. Stalno ga je vukla na putovanja. Samo da ne bi imali vermena da budu zajedno. Uostalom o menageriskim i ljudskim kvalitetima Laljane Petrovic mnogo toga bi mogao da kaze Zeljko Joksimovic, on je jako dobro poznaje – kaze ogorceni Nikola Tetarski. Prema njegovim recima, Tose je bio divan, skroman momak, uvek dobro raspolozen.
-Nazalost, nije zavrisio onu ulicnu skolu tako da je bio preterano naivan i svako je morao da ga “zednog prevede preko vode”.
Bliska prijateljica Andrijane Budimir, Svetlana Kitic kaze za “Pravdu” da njena mlada koleginica jos tuguje i oplakuje Toseta.
-Htela sam da pozovem Andrijanu cim sam cula za nesrecu. Pokusala sam da okrenem broj telefona, ali nisam imala snage da pricam sa njom. Cule smo tek desetak dana posle nesrece- prica poslanik Socijalisticke partije Srbje.
Nismo dugo pricale.Nema reci kojima mozede da utesite devojku koja je listala od ljubavi i koja je bez nje ostala na tako surov i tragican nacin. To mi je bio jedan od najtezih razgovora u zivotu. Rekla sam joj da ma koliko joj bilo tesko mora da bude jaka. Ono sto me je naporocito rastuzilo jeste njena poruka na kraju razgovora da podravim decu. Osetila sam negde u dubini duse da joj je uzasno tesko sto oni nisu imali dece – sa suzama u ocima prica Svetlana. Kako je Andrijana doskora bila aktivna rukometasica, a Svetlana Kitic vodila reprezentaciju, putevi su im se nekoliko puta ukrstili. Poslednji put su se srele prosle godine, kada je jedna od njihovih koleginica pravila oprostaj od profesionalnog igranja rukometa. U to vreme Andrijana i Tose uzivali su u pravoj ljubavi.
-Tada kada smo se srele. Ona je blago receno listala. Zena kada je zaljubljena i ne mora nesto narocito da se sredjuje i smina, vec sama po sebi sija. E to je stanje u kome je ona bila tada. Privala mi je malo o vezi sa Tosetom i vise puta mi je naglasila da sretna i da jet o to. Prava ljubav. Zvala fa je “Moj Tose” – seca se Svetlana. Inace, Svetlana o Andrijani ima samo reci hvale.
-Pored toga sto je bila fantasticna rukometasica, dobar je covek, i dala je rukometu dozu gracioznosti. Ona nije bila klasicna rukometasica, onako gruba. Naprotiv, bil je mila. Prvo sto primetite u njoj jeste lepota kojom pleni, blago lice i oci. Jako je emotivna i nezna. Uostalom i sami mozete da zakljucite kakva je devojka koja je uspela da osvoji srce coveka kakav je bio Tose.



Ispovest Ljiljane Petrović

Ljiljana Petrović, menađerka poginulog makedonskog pevača Tošeta Proeskog, poštovala je makedonske običaje i ćutala je 40 dana. Potom je dala intervjue hrtvatskoj "Nova TV" i makedonskom dnevnom listu "Dnevnik". Ispričala je da su ona i Toše pet godina putovali sami, jer je ona ona imala poverenja jedino u vožnji njh dvoje, a Toše niježeleo profesionalne vozače, jer se uz njih nije mogao opustiti, morao bi da pazi šta priča.

- Sećam se da mi je te noći repričao svoj poslednji intervju. Nije mi rekao da me je u njemu nazvao svojom drugom majkom. To sam saznala posle svega - rekla je Ljiljana i dodala da se Toše za vreme vožnje okrenuo i pitao da li je nešto sanjala.

- Rekla sma da nisam ništa, to mi je bilo nekako čudno. Zatim smo stali na benzinskoj pumpi. Đole je meni i sebi doneo kafu, Toše nije želeo, rekao je da će nastaviti da spava. Pitala sma Đoleta želi li da ga zamenim za volanom, ali on nije hteo, rekao mi je da je dobro. Bila sma u nekom polusnu kada sam čula udar. Sve ostalo znate... Tog trenutka ceo moj svet se srušio - ispričala je Petrovićeva.

Na pitanje kako komentariše razne prozvike u javnosti o nečasnim poslovima koje je vodila u Tošetovo ime, Ljiljana kaže da su ona i Toše imali čiste poslove. Komentarišući spekulacije da je ugovor za doček Nove godine u Crnoj Gori potpisala u Tošetovo ime, i da je avansno uzela 45 hiljada evra, Petrovićeva je poručila: Ugovor je potpuno legalan i ima Tošetovu saglasnost. To nije samo moj novac, to je Tošetov novac, bendov, moj, putni troškovi.

Govoreći o odnosu koji je imala sa Tošetom, rekla je da je kao neudata žena koja ne može imati decu, prazninu u svom životu popunjavala samo Tošetom.

- Kada je bio srećan, Toše me je u šali hvatao za vrat, kao da hoće da me uguši. ALi je to radio tako jako da me vrat boleo. Čini mi se da sam nekada služila kao bokserska vreća. Kada sam mu prgovorila da će me njegov kung-fu doći glave, smejao se kao dete - kroz blagi smeh se sećala...

- Toše nije bio od onih ljudi koji se raduju stanovima i kućama. Nije patio za luksuzom, voleo je da kupuje opremu za muzički studio ili gitare. Volio je mobilne telefone, ali najveća strast su mu bili automobili. U njih je naprosto bio zaljubljen, kao i u motore. Bio je čovjek pun ljubavi koji je najviše voleo svoju porodicu, tako je bio vaspitan.
Što se tiče Tošetovog privatnog života Ljiljana kaže da je on bio u vezi s Andrijanom Budimir od aprila 2002. do 2003. godine. Tvrdi da je veza pukla kada je Andrijana otišla da igra za "Podravku".

- Ponovo se pojavila u aprilu ove godine, želela je da igra za Skoplje. Toše je to shvatao kao obavezu, želeo je da joj pomogne. Bila sma besna, nisam želela da se zbliži sa njom. Ipak, to je bio deo njegovog privatnog života. Nijednom mi nije rekao da ima planove sa njom, ni da je ona njegova velika ljubav. Govorio je da želi da se posveti svetskoj karijeri, a da će kasnijerazmišljati o porodici - objašnjavala je Ljiljana.

- Prve dve godine naše saradnje živeli smo u istom stanu, sretala sam njegove djevojke. Dogovorili smo se da će mi reći za devojku koja muosvoji srce, sa kojom pronađe pravu ljubav. Ali to se nije dogodilo.

O odnosima sa porodicom Proeski menađerica je govorila:

-Gubitak deteta ne može da se prežali. Redovno se čujem sa Tošetovom sestrom Dorom, njenim mužem Slavenom i ujakom. Ali, mislim da treba da ih ostavim same da tuguju. Poslesahrane bila sam u njihovoj kući, ali nisam izdržala ni sat vremena. Niko od porodice mi nijedanu lošu reč reč nije rekao, ali jednostavno nisam mogla da budem tamo - teško se ispovedala Ljiljana

- Još gledam u prozor preko puta da vidim da li mu gori svetlo u sobi u stanu u Skolju. Pomislim da ga pozovm da pitam da li je gladan ili samo da se našalim sa njim. Ne znam hoću li se ikada pomiriti s tim da ga nema. Razgovaram sa njim, često pitam "Koja je moja isija, koja je kazna što sam ostala posle tebe. Zašto sam ostala da doživim sve ovo?"-

Petrovićeva kaže da ima 49 godina i da želi da se posveti duhovnosti. Ostaće, kaže, u MAkedoniji, jer tu ima mnogo prijatelja.

- Pomogla sam mnogim ljudima i zato planiram da se posvetim humanitarnom radu. Baš kao što je Toše to radio.



Ispovijest Geogrija Georgijevskog

- I Tošin vozač Geogrije je ispoštovao četrdesetodnevni pomen. U intervjuu za makedonski list "Večer" pričao je o nesreći i prijateljstvu sa Tošom.
- "Poznavao sam ga petnaest godina. Posljednjih šest godina smo se intenzivno družili. Izgubio sam najboljeg prijatelja i brata. Bili smo jako bliski. Kad me je oslovljavao nikad nisam bio njegov vozač ili tjelohranitelj. Zvao me bratom. Kad mi se javljao, pozdravljao me sa: 'Kako si brate?'. Rijetko je dozvoljavao da ga netko drugi vozi. Dolazio je kod mene kući, vjerovali smo jedan drugome Izgubio sam brata." - rekao je Georgijevski
- Vijest da mu je najbolji prijatelj poginuo saznao je od medicinskog osoblja.
- "Tamo su bili doktor i medicinska sestra. Rekao mi je netko od njih. Pitao sam kako su ostali, ljudi koji su bili samnom u automobilu. Rekli su mi da Toše nije preživio. Taj trenutak ne mogu zaboraviti."
- Sjećajući se noću u kojoj se dogodila tragedija, Georgijevski kaže da se sjeća svakog detalja.
- "Uopće nisam bio umoran. Nešto prije ponoći smo krenuli iz Skoplja, a u Nišu smo pokupili Ljiljanu. Kod nje smo se odmorili i osvježili prije puta, te produžili za Hrvatsku. Nitko nas nije tjerao da žurimo, niti smo bili vremenom ograničeni. Nitko me ni na šta nije tjerao." - priča Georgijevski. Kaže da su nešto prije nesreće stali na benzinskoj postaji kako bi se odmorili:
- "Da, zastali smo na postaji. Nije prošlo ni deset minuta otkako smo krenuli do trenutka kada se dogodila prometna nesreća. Prije toga smo se zaustavili još četiri - pet puta. Svaki put kad je netko imao potrebu da stanemo, i nitko nije negodovao zbog toga.
- Georgijevski tvrdi da su putovali ležerno i bez žurbe.
- "Od naplatnih kućica do mjesta nesreće ima oko 130 kilometara. Na toj postaji smo zastali kako bismo popili kavu i natočili benzin, a potom smo produžili. U Zagreb, na snimanje "Zuhra show-a" trebali smo stići tek negdje oko podneva. Imali smo dovoljno vremena, čak i više nego nam je bilo potrebno, i nema riječi o nikakvoj žurbi. Nisam bio umoran, nije mi se spavali i nisam zaspao." - Georgijevski kaže da je često vozio Tošu na toj relaciji.
- "Vozio sam ga mnogo puta, i danju i noću. Toše nije imao vozača, koji je tada bio na godišnjem odmoru, kao što su pisale novine. Često sam ga vozio na toj relaciji. Tog dana bila je gusta magla. Ali ja sam "Touareg" često vozio. Imao je svu dodatnu opremu, svakakve senzore, pa i senzore za udaljenost, koji signalizira ako se prebrzo približavate nekom predmetu ili vozilu."
- Georgijevski tvrdi da se sjeća svakog trenutka prije nesreće.
- "Kako da se ne sjećam?! To je trenutak u kojem sam izgubio svog najboljeg prijatelja. Ništa nisam zaboravio. Svega se sjećam. Ali detalje ću reći na sudu." - U trenutku nesreće Toše je sjedio na suvozačevom sjedištu, koje je bilo potpuno spušteno i koje je jednim dijelom bilo naslonjeno na stražnje sjedište.
- "Nije prvi put da je Toše zaspao tokom putovanja. Često se to događalo. Ljiljana je sjedila na stražnjem sjedištu, iza mene. Samo ona nije vezala siurnosni pojas, mi smo bili vezani. Limenke koje smo kupili kad smo zastali na benzinskoj postaji još prazne stoje u automobilu. Ljiljana i ja smo cijelim putem razgovarali. Nije bilo nikakve šanse da zaspim. Neposredno prije nesreće pitala je spava li mi se, da li sam umoran, treba li me zamijeniti i ona voziti dio puta. Rekao sam ne, jer nije bilo potrebe, nisam se osjećao umorno. Ostao sam za volanom.
- Georgije tvrdi da hrvatski policajci nisu uzeli njegovu izjavu poslije nesreće.
- "Mene uopće nitko ništa nije pitao. Nije doša ni policajac, ni istražni sudac. Došao je samo jedan policajac koji mi je donio vozačku dozvolu ili možda samo Ljiljaninu torbicu. Mislio sam da će me ispitivati, ali on se zadržao svega dva minuta i nije me ništa pitao. Posjetio me je i jedan hrvatski advokat kome sam kojemu sam potpisao neke dokumente kako bi mi vratili pasoš. Ni on me ništa nije pitao."
- Georgije će, kao što je i rekao, svoju priči ispričati pred sudom. A kada će suđenje početi još nije poznato. Za sada je makedonsko Ministarstvo pravde dostavilo državnom tužilaštvu dokumentaciju iz Hrvatske za krivično gonjenje Georgija Georgijevskog, osumnjičenog za izazivanje prometne nesreće u kojoj je poginuo Toše Proeski.




Posthumne počasti


- I dok čekamo da na suđenju budu razjašnjene neke misterije i nedoumice o Tošinom životu i tragičnoj smrti, u međuvremenu ne prestaju stizati prijedlozi što bi sve moglo nositi ime preminulog pjevača. U pitanju su trgovi, škole, sportski klubovi, sale...
Makedonska vlada je Tošu posthumno proglasila za počasnog građana Makedonije. Gradonačelnik Kruševa najavio je podizanje spomenika u njegovu čast.Najavljeno je i da će biti oštampana poštanska marka sa likom Toše Proeskog.
- Makedonski poslanici čak namjeravaju pokrenuti inicijativu da se međunarodni aerodrom "Aleksandar Veliki" u Skoplju preimenuje u "Toše Proeski", Toše bi tako zvanično postao jedan od najvažnijih simbola Makedonije, a usput bi bio riješen veliki spor sa susjednom Grčkom zbog korištenja imena grčkog junaka za aerodrom u Skoplju.
- "Ako već želimo lično ime za aerodrom, neka to bude umijesto Aleksandra Velikog, ime nekoga tko ima realne zasluge za Makedoniju, baš kao što to ima Toše Proeski." - prenose makedonski mediji mišljenja analitičara.
- Ono što je sigurno je da će svaka sljedeća pobjeda odbojkaškog kluba "Sinalco" biti posvećena Toši. Samo dan pred polazak u Zagreb, Toše je u dresu sa brojem 9, odigrao svoj posljednji meč. Osim što je svom omiljenom timu poklonio sponzora, nedavno je i ljubiteljima sporta poklonio pjesmu "Makedonija naviva za vas". Ta pjesma je posthumno 10. novembra, na finalnom izboru u Metropolis areni u Skoplju, postala zvanična makedonska sportska himna. Uz prazan mikrofon i ogroman portret sa Tošinim likom, arenom su odjekivali zvuci himne. Publika je skandirala "Toše, Toše!"
- "Legendo, ovo je tvoja pobjeda! Slušaj koliko te voli Makedonija." rekao je Aleksandar Mitrevski, autor pobjedničke pjesme. Sva sredstva koja su prikupljena telefonskim glasanjem za izbor himne, a bilo ih je više od 200 tisuća, bit će donirana bolesnom dječaku Teu Taševu, kojem je Toše neizmjerno pomagao. Himna je prvi put zvanično pormovirana na skopskom stadionu pred kvalifikacijsku utakmicu za odlazak na Europsko prvenstvo 2008. godine između fudbalera Makedonije i Andore. Bio je to Tošin posljednji poklon fanovima, koji nije stigao osobno promovirati.
- Kako beogradska "Pravda" doznaje, makedonski režiser Aleksandar Grujevski namjerava snimiti film o životu Toše Proeskog.
- "O Tošinom životu znam mnogo, tako da mi neće biti teško da napravim scenarij. Da budem iskren, to je Toše već uradio svojim radom kojim je obilježio muzički svijet cijelog Balkana.Dobio sam povoljne odgovore od nekoliko ljudi koji su koji su zainteresirani da ulože sredstva u ovaj projekt, tako da ću uskoro početi sa konkretnim radom." - rekao je Grujevski. Dok piše scenarij, režiser razmatra i podjelu uloga.
- "Bilo bi mi veoma drago kada bi Adrijana Budimir prostane da u filmu igra samu sebe. Ne znam kakav će biti njen stav, ali sačekat ću da prvi šok prođe, pa ću je upoznati sa projektom i ponudom. Siguran sam da će mnoge muzičke zvijezde pristati sudjelovati na snimanju filma. Računam na pristanak Tonya Cetinskog iz Hrvatske, Cece Ražnatović iz Srbije, kao i drugih pjevača koji su bili u prijateljskim odnosima sa Tošom. S obzirom na to da je sav prihod od ovog filma namijenjen za humanitarne svrhe, želja mi je da i na taj način nastavimo plemenite aktivnosti kojima je naš Toše bio posvećen" - kaže Aleksandar Grujevski
- Koliko je Toše bio omiljen i izvan Makedonije, govori i inicijativa koja je poslije njegove smrti pokrenuta u Beogradu da se organizira koncert u njegovu čast. Na tom koncertu je prvobitno trebalo da nastupe Ceca Ražnatović, Željko Joksimović i Vlado Georgijev, ali kad su za to čule njihove kolege, poželjeli su i oni biti dio toga. Novac od pordanih karata bio bi uložen u završetak izgradnje manastira "Sveto Preobraženje", koji je Toše u Kruševu počeo financijski da pomaže prije 13 godina.
- Zbog brojnih zahtjeva vjernika, makedonska pravoslavna crkva razmatra mogućnost da tragično preminuli Toše bude proglašen za svetca. Prespansko-pelagonijski vladika Petar, predsjedavajući u crkvenoj komisiji za kakonizaciju, kaže da će odluka o tome biti donešena kada se prikupe sve činjenice o humanitranim i vjerskim aktivnostima prerano preminule makedonske pop ikone.
- "Činjenica je da je Todor Proeski bio veliki vjernik i da je ostavio velika djela iza sebe." - rekao je vladika Petar. Američko-kanadski mitropolit MPC Metodij smatra da nije obavezno da natko tko treba biti proglašen za svetca treba raditi čuda.
- "Toše je imao sve osobine jednog svetog lika sa svojom skromnošću, nesebičnošću i darežljivošću. Netko može biti proglašen za svetca i zbog svoje pravednosti i čestitosti života, Gospod ga sigurno neće zaboraviti." - naveo je mitropolit Metodij.
- Očigledno je da su Tošina muzika i anđeoski glas, njegova nesebična ljubav i humanost ostavili veliki trag na cijelom Balkanu. Cijenili smo i obožavali njegove pjesme i djela dok je živio i stvarao za nas, a sada kad ga više nema, sve to ima još veću vrijednost.Ono što je za sobom ostavio ostaje neprocijenjivo sada kada znamo da više nikada nećemo čuti neki njegov novi stih, niti novu srceparajuću baladu, da više nikada nećemo vidjeti njegov osmijeh na nekom novom koncertu... U legendu je otišao brže nego što je trajao njegov mladi život, ali iz naših srca otići nikada neće.
Na vrh Go down
https://todortoseproeski.serbianforum.info
Toše-te sakam
My little One
My little One
Toše-te sakam


Posts : 63
Join date : 2011-03-05
Age : 31
Location : BiH--Toše zasekogaš vo mojot srce

Knjige "Balkanski Anđeo" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Knjige "Balkanski Anđeo"   Knjige "Balkanski Anđeo" Empty2011-03-07, 08:32

Citala sam ovo
preidvno je
opisan je Tošin zivot..onako kakav je bio
Hvala Dudicee cvece
Na vrh Go down
Sponsored content





Knjige "Balkanski Anđeo" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Knjige "Balkanski Anđeo"   Knjige "Balkanski Anđeo" Empty

Na vrh Go down
 
Knjige "Balkanski Anđeo"
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Todor Tose Proeski Forum :: Tošin magični život :: Nove vijesti vezane uz Tošu-
Idi na: